Güvenilir, hata düzeltmeli ve dijital imzalı protokol geliştirme
Developing a secure, error correctional and digitally signatured protocol
- Tez No: 196538
- Danışmanlar: DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknolojik gelişmeler her zaman birtakım sorun ve ihtiyaçları da beraberindegetirmiştir. Bugün, evlerde kullanılan elektronik cihazlardan endüstriyel veyaaskeri alanda kullanılan cihazlara kadar birçok anlamda kullanımıkolaylaştırıcı çözümler sunulmaktadır.Son zamanlarda oldukça popüler olan akıllı ev sistemleri ve diğer benzeriotomasyon projeleri bunlara örnek gösterilebilir. Bu tarzda çözümlergeliştirilirken iletişimin, kötü niyetli şahıslardan saklanarak, gizlilik içindegüvenle sürdürülebilmesi için karşılaşılabilecek problemlerin hesaba katılarakgeliştirildiği bir protokole ihtiyaç vardır. Bu çalışmada böylesi bir ihtiyacamodel olabilecek bir yapı sunulmaya çalışılmıştır.Uzun yıllardır üzerinde çalışılarak olgunlaştırılan ve birçok farklı yönteminsunulduğu şifreleme algoritmaları, geliştirilmesi düşünülen ve özellikle, kontrolsistemlerini hedef alan uygulamalarda, kullanılması tasarlanan protokol içintemel teşkil etmektedir.Bu bakımdan, özellikle son yıllarda bu alanda hakimiyet kurmuş açık anahtarlışifreleme yöntemleri incelenmiş ve en güvenilir yöntemlerden olan RSAalgoritması protokolde kullanılmaya uygun görülmüştür. Bu algoritmanınivihtiyaç duyduğu modüler aritmetik bilgisi fazla ayrıntıya girilmedensunulmuştur.Uygulama, platform olarak seçilen Microsoft Visual C++ 6.0 ile herhangi birhazır kütüphane kullanmaksızın yazılarak bir proje altında toplanmıştır.Bilim Kodu : 926Anahtar Kelimeler : Protokol, şifreleme, kimlik doğrulama, hata tespiti, c++Sayfa Adedi : 115Tez Yöneticisi : Öğr.Gör.Dr. Nursel AKÇAM
Özet (Çeviri)
vDEVELOPING A SECURE, ERROR CORRECTIONAL AND DIGITALLYSIGNATURED PROTOCOL(M.Sc. Thesis)A.Çağrı BÖLÜCEKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTTechnological developments have always brought some troubles and needingswith it. Today, the electronic devices which from using in the houses toindustrial or military purposes have too many solutions that makes the usage,easier in much manner.There are some needings that should get in count during such progressesbecause of to prevent the information in communication from third persons. Inthis working, the main aim is to present a structure that can be a model of sucha needing.The cryptographic algorithms that have been developing for years are a basicfor the protocol which is especially planned for control based system targetingapplications.For this reason the asymmetric public key cryptograpy algorithms which areparticularly progressed last years have been investigated and one of the mostreliable public key algorithms, RSA has been decided to use in the protocol. Themodular arithmetic knowledge which used by RSA has also been presentedsuperficially.viIt has been decided to use Microsoft Visual C++ 6.0 as a development platform.All needed fuctions have been fully implemented without using any predefinedclass or library and compiled in a MFC project.Science Code : 926Key Words : Protocol, cryptography, authentication, error detection, c++Page Number : 115Adviser : Dr. Nursel AKÇAM