Büyükbaş hayvanların zeki RF kartlarla internet üzerinden kimliklendirilmesi
Identifying of the cattles via smart RF cards on the internet
  1. Tez No: 196539
  2. Yazar: HAYDAR TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, kulak numarası ile takibi yapılan büyükbaş hayvanların vücudaenjekte edilen 128 bitlik RFID taşıyıcı yongaları kullanılarak internet üzerindenkimliklendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için 128 bitlik RFID taşıyıcılarına herhayvanda farklı olan kulak numaraları girilmiş daha sonra bu kulak numarasıweb üzerinde PHP programlama dili ile çalışan MySQL veritabanıylaeşleştirilmiştir. Veritabanında hayvanlarla ilgili yaş, cinsiyet, baba kulakno,anne kulakno, geçirdiği hastalıklar vb. bir çok bilgi tutulmuştur. Web tabanlıçalışan veritabanı ile RFID taşıyıcı yongasının haberleşmesi için ise Delphiprogramlama dili kullanılmıştır. Sonuçta Türkiye'deki her bir şehirde 387 420489 tane büyükbaş hayvanın internet üzerinden kimliklendirilebileceğigörülmüştür.Bilim Kodu : 705Anahtar Kelimeler : Pasif RFID, Web tabanlı hayvan takibi, RFIDtaşıyıcı, RFID web bağlantısı, hayvancılıkta RFIDSayfa Adedi : 79Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. O. Ayhan ERDEM
Özet (Çeviri)
In this study was aimed that to identify on the internet the cattles have beenfollowing up with ear numbers, using by 128 bits RFID transporter chips whichinjected into their bodies before. RFID transporters consist of 128 bits wasinserted databases different ear numbers for each cattle, after than these werematched with MySQL database working on the internet. On database was keptvarious knowledge about cattles age, sex, father and mother ear numbers,strain, ilnesses having before etc. For communication between databaseworking web based and RFID transporters chips was used Delphi ProgrammingLanguage. At the result of this study was experienced that 387 420 489 numberof cattles in each city of Turkey could be had identities.Science Code : 705Keywords : Pasive RFID, Web based animal tracking, RFIDtransporder, RFID web connection, RFID in thelivestockPage Number : 79Adviser : Assist. Prof. Dr. O. Ayhan ERDEM