Üç fazlı asenkron motor deneylerinin eğitim amaçlı benzetimi
An educational simulation program for experiments of three phase induction motor
- Tez No: 196545
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ ÇOLAK, Y.DOÇ.DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÜÇ FAZLI ASENKRON MOTOR DENEYLER N N EĞ T M AMAÇLIBENZET M(Yüksek Lisans Tezi)Umut BAYRAKTARGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETBu tezde, üç fazlı asenkron motor deneylerinin eğitim amaçlı olarak bilgisayarortamında benzetimi gerçekleştirilmiştir. Benzetim programı asenkron motorunboşta çalışma, yüklü çalışma, kilitli rotor ve karışık frekansta çalışmadeneylerini içermektedir. Gerçekleştirilecek deney kullanıcı tarafındanbilgisayardan seçilmekte, kullanılan parametreler belirlenebilmektedir.Gerçekleştirilen görsel laboratuar, klasik uygulamalı laboratuarlara oranladaha düşük maliyet, daha hızlı sonuç alma, daha esnek bir yapı ve güvenlikriski olmayan özelliklere sahiptir.Bilim Kodu : 704.1.033Anahtar Kelimeler : Asenkron motor, C++ Builder, Simülasyon,görsel labaratuarSayfa Adedi : 105Tez Yöneticisi : Prof. Dr. lhami ÇOLAK,Yrd. Doç. Dr. Şevki DEM RBAŞ
Özet (Çeviri)
AN EDUCATIONAL SIMULATION PROGRAM FOR EXPERIMENTS OFTHREE PHASE INDUCTION MOTOR(M. Sc. Thesis)Umut BAYRAKTARGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTIn this thesis, an educational simulation program has been implemented forexperiments of the three phase induction motor the simulation programincludes no load, loaded, short circuit and mixed frequency experiments. Usercan select the experiment which will be implemented and change the parametersused in the model the developed virtual laboratuary has advantages such as lowcost, short experiment time, more flexible and no risk.Science Code : 704.1.033Key Word : Induction motor, C++ Builder, Simulation,virtual laboratuaryPage Number : 105Adviser :Prof. Dr. lhami ÇOLAKAssist. Prof. Dr. Şevki DEM RBAŞ