Punto makinasının iki boyutlu grafik ekseni kullanılarak bilgisayarlı kontrolü
Computorized control of spot welding machine using dimentional grafic axis
- Tez No: 196546
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
PUNTO KAYNAK MAK NASININ K BOYUTLU GRAF K EKSENKULLANILARAK B LG SAYARLI KONTROLÜ(Yüksek Lisans Tezi)Mustafa YILMAZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETMetal işlemenin ağırlıklı olduğu sanayi kesiminde, punto-kaynak makineleriüretimin her aşamasında çok sık kullanılmaktadır. Üretimde otomasyonagidilerek hatalar bilgisayar ve mikro-denetleyicili sistemler yardımıylarahatlıkla giderilebilir. Bu tezde iki eksenli hareket eden punto-kaynakmakinesinin konum kontrolü, bilgisayar ve mikro-denetleyici kullanılarakyapılmıştır. Punto yapılacak nokta, bilgisayar ekranı üzerinden iki boyutlu birdüzlemden oluşan grafik yardımıyla görsel olarak belirlenebilir. ki eksendehareketi sağlamak üzere iki adet adım motoru kullanılmıştır. Adımmotorlarının denetimi PIC16F877 ile yapılmıştır. Bilgisayarın paralel portu ilePIC16F877 arasındaki haberleşme IEEE-1284 protokolünün Compatibilitymodu ile gerçekleştirilmiştir.Bilim Kodu : 704.1.033Anahtar kelimeler : Visual basic, Mikro-denetleyici, Paralel Port, HaberleşmeSayfa adedi : 113Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr M.Emin GÜVEN
Özet (Çeviri)
COMPUTOR ZED CONTROL OF SPOT WELD NG MACH NEUS NG TWO DIMENTIONAL GRAFIC AXIS(M.Sc. Thesis)Mustafa YILMAZGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTIn industrial sector, where metal process is common, spot-welding machines areused frequently in every phase of production. In production, errors which willbe put into automation can be removed easily with the computer and the micro-controller system. In this thesis, position control of the spot-welding machinemoving on two axis has been conducted with the computer and the micro-controller. The point which will be welded can be visually determined throughcomputer screen with the help of a graphic containing two dimensious plane.Two step motors have been used to move on two axis. Control of motors hasbeen undertaken with PIC16f877. Communication between parallel port of thecomputer and PIC16F877 has been acomplished through Compability mode ofthe IEEE-1284 protocol.Science Code : 704.1.033Key words : Visual Basic, Micro-controller, Parallel Port, CommunicationPage Number : 113Advisor : Assist. Prof. Dr. M. Emin GÜVEN