Numune hazırlama yönteminin koni batma likit limit değerine etkisinin araştırılması
An investigation of the effect of sample preparation on the liquid limit determined from cone penetrometer
- Tez No: 196544
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
iNUMUNE HAZIRLAMA YÖNTEMİNİN KONİ BATMA LİKİT LİMİTDEĞERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Şenay ÖZDEMİRGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTemmuz 2005ÖZETLikit limit deneyinde, numune hazırlanması önemli bir aşamayıoluşturmaktadır. Numune hazırlanması için ASTM D 4318'de iki farklıyöntem tarif edilmektedir. Birincisi ?ıslak hazırlama?, ikincisi ?kuruhazırlama? dır. Islak hazırlama yöntemi uzun zaman aldığından vezahmetli olduğundan Ülkemizde bir çok laboratuvardauygulanmamaktadır. Kuru hazırlama yöntemi ise ASTM D 4318'de tarifedilenden daha farklı uygulanmaktadır. Islak hazırlama ve ülkemizdeuygulandığı şekliyle kuru hazırlama yöntemlerinin likit limit değerinihangi düzeyde etkilediğini belirlemeye yönelik yapılan bu çalışmadadeğişik lokasyonlardan alınmış 10 farklı doğal zemin numunesikullanılmıştır. Likit limit değerleri koni batma yöntemi ile belirlenmiştir.Yapılan deneyler sonucunda ıslak eleme yöntemi ile hazırlanannumunelerin likit limit değerlerinin kuru eleme yöntemi ile hazırlanannumunelerden % 1,2-14,9 arasında değişmek üzere daha büyükolduğu görülmüştür.Bilim Kodu : 2251101Anahtar Kelimeler : Likit limit, koni batma, numune hazırlamaSayfa Adedi : 47Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
iTez Yöneticisi : Doç. Dr. Recep KANITAN INVESTIGATION OF THE EFFECT OF SAMPLE PREPARATION ONTHE LIQUID LIMIT DETERMINED FROM CONE PENETROMETER(M.Sc. Thesis)Şenay ÖZDEMİRGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2005ABSTRACTSample preparation is a very important stage of the liquid limitdetermination test. In ASTM D 4318 two different sample preparationtechniques are described. First is called as wet preparation where asthe second one ise known as dry preparation. In our country wetpreparation technique is not generally used because it is require longertime compared to dry preparation. In addition to this, dry preparationtechnique is applied different from that described in ASTM D 4318. Inthis study which is aimed for the determination of the efect of samplepreparation technique on the liquid limit, 10 naturel soil samples takenfrom various locations were used. For liquid limit determination conepenetrometer test were utulized. According to the test results it wasdetermined that the liquid limit values obtained using wet samplepreparation are 1.2 % to 14.9 % higer than the ones obtained by the drysample preparaion technique.Science Code : 2251101Key Words : Liquid limit, cone penetration, sample preparationPage Number : 47Adviser : Assoc. Prof. Dr. Recep KANIT