Kızılırmak nehrindeki (Kırıkkale) Cladophora'da ağır metal birikimi üzerine bir çalışma
A study on heavy metal accumulation in Cladophora in habiting Kızılırmak (Kırıkkale) river
- Tez No: 196566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜL, PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKIR ARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Kızılırmak Nehri üzerinde belirlenen beş istasyondan toplananCladophora sp. (yeşil alg) örneklerindeki ağır metal birikim düzeyleriaraştırılmıştır. Bu amaçla sodyum (Na), magnezyum (Mg), fosfor (P), potasyum(K), kalsiyum (Ca), mangan (Mn), selenyum (Se) ve iyot (I) gibi bitkininfotosentez, solunum, büyüme ve gelişmesinde etkili elementler ile, belirli birmiktarın üzerinde canlılar için toksik sayılan ağır metallerden, (Al), krom (Cr),demir (Fe), nikel (Ni), bakır (Cu), çinko (Zn), kadmiyum (Cd) ve kurşun (Pb)gibi elementler incelenmiştir. Her elementi karakteristik X-ışını spektrumlarınagöre tanıyarak, onların numune içindeki oranlarını yüzde olarak belirleyenEDS analiz cihazıyla yapılan ölçümler sonucunda; ağır metal yönündenüçüncü, dördüncü ve beşinci istasyonlardaki birikim düzeyinin, bir ve ikinciistasyonlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışma sonucunda özellikle üçüncü ve dördüncü istasyonların yakınlarındafaaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının mevcut olduğu, bu istasyonlardakiCladophora sp.' de ki ağır metal düzeyinin de yüksek olduğu belirlenmiştir.Bilim Kodu : 912Anahtar Kelimeler : Kırıkkale, Kızılırmak, Ağır metal kirliliği, Cladophora sp.(yeşil alg)Sayfa Adedi : 31Tez Yöneticileri : Doç. Dr. Ali GÜL (I. Danışman)Prof. Dr. Şükran ÇAKIR ARICA (II. Danışman)
Özet (Çeviri)
This working presents the assemblage levels of heavy metal on Cladophora sp.samples taken from five different station on Kızılırmak river. For that reason;effectial elements as Sodium (Na), Magnesium (Mg), Phosphorus (P), Potassium(K), Calcium (Ca), Selenium (Se) and Iodine (I) which is required forphotosynthesis, respiration, grown and develop of a plant, are examined.Additionaly, heavy metal as Chrome (Cr), Iron (Fe), Nickel (Ni), Copper (Cu),Cadmium (Cd), Zinc (Zn) and Lead (Pb) which are respected as toxic for alives,are examined. As a result of the measures done by EDS analysis tool whichsearchs each element according to the X-Ray spectrums and determines theirrates within the samples; it is confirmed that, The assemblage level on the basisof heavy metal on third, fourth and fifth stations is higher than the first andsecond stations. As a result of this study it is especially found that industryfoundations which are settled near third and fourth stations also have a higherheavy metal deposition at Cladophora sp. near these industries.Science Code : 912Key words : Kırıkkale, Kızılırmak, Heavy Metal Pollution, Cladophora sp.(Green Algae)Page Number : 31Adviser : Assoc. Prof. AL GÜLCo-Adviser : Prof. Dr. Şükran ÇAKIR ARICA