Kızılırmak agregasının teknik özellikleri ve beton yapımında kullanılması
- Tez No: 45915
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIZILIRMAK AGREGASININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE BETON YAPIMIMDA KULLANILMASI Nurettin DZYUREK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Aydın ONEŞ 1995, Sayfa: 109 Jüri: Prof. Dr. Aydın ONES Doç. Dr. Metin OLGUN Yar d. Doç. Dr. Osman SİMSEK Bu çalışmada, Kırıkkale'de Kızılırmak nehrinden alınan agreganın fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiş ve bu agrega kullanılarak Üretilen, farklı granulornetri bileşimi ve çimento dozajına sahip betonların su yapılarında kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, agrega numuneleri üzerinde TS'ye göre yapılan deneylerle agreganın uygunluğu saptanmış ve bu agrega ile üretilen ve farklı ortamlarda olgunlaştırılan betonlar Üzerinde yine TS'ye uygun olarak birim ağırlık, özgül ağırlık ve su emme oranı ile basınç dayanımı deneyleri yapılarak birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Beton numuneler ayrıca, beton test tabancası ve ultrason ' cihazı yardımıyla test edilerek basınç dayanımları birleşik yıkıntısız yöntemle kestirilrniştir. Agrega granUlometri bileşimi ve su/çimento oranı ile olgunlaştırma ortamının, beton özelliklerine etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KEL l MELER: Agrega, beton, birleşik yıkıntısız yöntem
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis THE US INS POSSIBILITIES OF THE KIZILIRMAK RIVER AGGREGATES IN CONCRETE STRUCTURES Nurettin ÖZYUREK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Farm Structures and Irrigation Department Supervisor: Prof. Dr. Aydın ONES 1395, Page: 109 Jury: Prof. Dr. Aydın ONES Assoc. Pro f. Dr. Me t i n OLGUN Ass t. Prof.Dr. Osman SİMSEK In this study, it was determined the physical and mechanical properties of Kızılırmak river aggregates in Kırıkkale. Using this aggregates, it was produced concretes have different grading composition and cement dozage. The using posssibi I i ties of this concretes in irrigation structures was also investigated. For this aim. it was made experiments on samples of aggregate for Turkish Standards and was determined its appropriateness to Turkish Standards. After that, it was made experiments of unit weight, specific gravity, ratio of water absorption and compressive strenght on the concretes which is ripen different enviroments. These results which is obtained from experiments were compared each other. In addition, these concretes were tested by rebound hammer and ultrasonic pulse aparatus. And compressive strenghts were estimated by method of un i ted nondes t rue t i ve. Grading composition, water/cement ratio and enviroment of ripe have great influence on properties of concrete that was determined. KEY WORDS: Aggregate, concrete, method of united nondestructive