Kızılırmak Deltası yüzeysel sularında toplam sertlik, kalsiyum ve magnezyum sertliği, organik madde ve organik azot parametrelerinin araştırılması
- Tez No: 35376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı Kızılırmak Delta'sının doğu bölümünde bulunan lagünlere boşalan drenaj kanallarındaki, su kalite ve kirlilik parametrelerinin belirlenmesi ve kaynaklarının araştırılmasıdır. Çalışma Haziran 1994 - Mayıs 1995 tarihleri arasında ayda bir kez, sekiz kanal ve Kızılırmak Nehrindeki yirmisekiz noktadan alınan örneklerde gerçekleştirilmiştir. İncelenen parametreler; pH, iletkenlik, sıcaklık, alkalinite, kalsiyum ve magnezyum sertliği, bulanıklık, toplam sertlik, çözünmüş oksijen, organik madde ve organik azottur. Kızılırmak Delta'sının doğu bölümünden alınan drenaj sularında kalsiyum ve magnezyum sertliği, toplam sertlik, organik madde ve organik azot parametreleri incelenmiş, sonuçlar su kalitesi kontrolü yönetmeliğine göre değerlendirilmiştir. Bu çalışma Kızılırmak Delta'sı Kirlilik Araştırması Projesinin bir bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to investigate the water quality and pollution, in drainage channels which, flow into the lagoons in the east part of Kızılmak Delta, and to determine the pollution source of the research region. The research was carried out in the period, between June 1994 and May 1995, water samples were taken from twentyeight sampling points of eight drainage channels and Kızılırmak monthly. The quality parameters such as calcium and magnesium hardness, total hardness, organic matter and organic nitrogen have been examined in the water samples collected from the channels in Eastern part of Kızılırmak Delta and the results obtained were compered with the standarts of the water quality requlations of Turkey. This study, is a part of the project on Kızılırmak Delta environmental plan.