Karayolları noktasal trafik verileri kullanılarak kesimsel trafik karakteristiklerin irdelenmesi
Evaluating traffic characteristics on highway section by using spot traffic measures
- Tez No: 196583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Karayolu üzerinde noktasal ölçümlerle elde edilen araç bazında ve saatlikbazda derlenen verilerin kullanımı ile; 5 ve 15 dakikalık ölçümlere dayalı piksaat faktörleri ile bu faktörlerin hesaplanmasında kullanılan yaklaşım; benzeribiçimde geliştirilerek pik gün, pik haftaiçi, pik haftasonu, pik tüm hafta ve pikay faktörleri geliştirilerek aralarındaki ilişkiler açığa çıkarılmıştır. Aynıverilerle; kesim üzerinde hacim, hız ve yoğunluk ilişkileri çalışılmıştır. Bunlarailaveten; noktasal ölçüm istasyonunun yer değişmesi durumunda; araç adetleri,ortalama hızları, ağırlıkları ve kompozisyonu açılarından değişimlerirdelenmiştir. Ayrıca sürekli ölçüm yapılamayan ve mevsimsel 7 gün 24 saatölçümlerle trafik bilgilerinin elde edildiği kesimlerle sürekli ölçüm derlenenkesimler arasında farklılıklar, farkların en aza indirgenmesi için alınmasıgereken önlemler veya öneriler oluşturulmuştur.Bilim Kodu : 624.04.00Anahtar Kelimeler : Trafik, noktasal, karakteristik, WIM, Pik, faktör, akımSayfa Adedi : 217Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE
Özet (Çeviri)
By means of highway traffic data collected using spot measures on vehicle anddefinite time interval basis; peak hour factors considering 5 and 15 minuteintervals, and developed new peak factors using the same approach on peakhour factor such as peak day; peak weekday, peak weekend, peak all week andpeak month factors, and their relationships among them have been studied.With the same data, volume, speed and density relations on highway sectionhave been treated. Besides; changes in number of vehicles, vehicular speeds andweights and their compositions have been examined and evaluated in case, thelocation of the spot measures is replaced. In addition, highway section measuresfor duration of 7 days and 24 hours on every season and the continuous datacollection stations have been compared and some measures or propositions havebeen produced to minimize differences realised.Science Code : 624.04.00Key Words :Traffic, spot,characteristics, WIM, flow, peak, factorPage Number: 217Adviser :Assit. Dr. Hikmet BAYIRTEPE