Klinik örneklerden izole edilen K.pneunomia, K.okytoca, E.coli suşlarında genişlemiş spektrumlu beta laktamaz enzimi varlığının araştırılması
Investigation of the existence of extended spectrum beta-lactamases (ESBL) enzyme in the K.pneunomia, K.oxytoca and E.coli strains isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 196584
  2. Yazar: GÜLDEN VURAL ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Genişlemiş Spektrumlu Beta Laktamaz (GSBL) 1980'li yıllardan beri“genişlemiş spektrumlu”sefalosporinlerin Gram negatif bakterilerinsebep olduğu infeksiyonlarda yaygın biçimde kullanımı sonucu ortayaçıkmış, sayı ve çeşit yönünden hızla artarak tüm dünyada özelliklehastanelerde önemli bir sorun haline gelmiştir.Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Hastanesinin değişik poliklinik vekliniklerinde Mikrobiyoloji laboratuarına gönderilen çeşitli klinikörneklerden izole edilen 100 E.coli ve 100 Klebsiella suşunda GSBLvarlığı araştırılmıştır. GSBL varlığı Çift Disk Sinerji Yöntemiyleincelenmiştir. 100 Klebsiella suşunun 70'i Klebsiella pneumoniae, 30'uKlebsiella oxytoca olarak tanımlanmıştır.E.coli suşlarının 19'unda (%19) GSBL varlığı saptanmıştır. Klebsiellasuşlarının 34'ünde (%34) GSBL bulunmuştur. Yetmiş K.pneumoniaesuşunun 30'unda (%43), 30 K.oxytoca suşunun 4'ünde (%13) GSBLvarlığı bulunmuştur.ivGSBL pozitif bulunan Klebsiella suşlarının en duyarlı olduklarıantibiyotikler sırasıyla İmipenem (%94,1), Piperasillin/Tazobaktam(%61,8), Amikasin (%58,8), Gentamisin (%41,2), Sefepim (%23,5),Siprofloksasin (%17,6) olarak bulunmuştur. Klebsiella suşlarının endirençli bulundukları antibiyotikler sırasıyla Amoksisilin/Klavulanikasit,Trimetoprim/Sulfametoksazol (%94,1), Sulbaktam/Ampisillin,Seftazidim, Aztreonam, Seftriakson (%88,2) olarak bulunmuştur. GSBLpozitif bulunan E.coli suşlarının en duyarlı oldukları antibiyotiklersırasıyla İmipenem (%100), Piperasillin/Tazobaktam (%94,7), Amikasin(%78,9), Gentamisin (%36,8) ve Sefepim (%31,5) olarak bulunmuştur.E.coli suşlarının en dirençli oldukları antibiyotikler sırasıylaAmoksisilin/Klavulanikasit (%100), Trimetoprim/Sulfametoksazol(%94,7), Seftazidim, Siprofloksasin (%84,2), Sulbaktam/Ampisillin,Seftriakson (%78,9), Aztreonam (%73,6) olarak bulunmuştur.Sonuç olarak, GSBL üreten mikroorganizmaların rutin laboratuarlardaaraştırılması ve klinisyenlere bildirilmesi, bu mikroorganizmalara bağlıinfeksiyonlarda tedavi başarısı için gereklidir.Basit, hızlı ve ekonomik bir yöntem olan çift disk sinerji yöntemi,mütevazi laboratuvarlarda bile kolaylıkla bu amaç içinkullanılabilmektedir. Hastane enfeksiyonları ile etkili bir mücadele için,GSBL sıklığının araştırılması ve klinisyenlerin doğru antibiyotiğeyönlendirilmesi en önemli önlemlerden biri olacaktır.Bilim Kodu : 401.03.04Anahtar Kelimeler : Çift disk sinerji testi, GSBL, K.pneumoniae,K.oxytoca, E.coliSayfa Adedi : 94Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
Extended Spectrum Beta-Lactamases (ESBL) have been existed due tofrequent usage of the ?extended spectrum? cephalosporins at theinfections caused by gram negative bacteria, count and types of ESBLincreased all over the world and became an important problem.The existence of the ESBL has been investigated in 100 E.coli and 100Klebsiella strains isolated from different clinical specimens sent toHospital of Gazi University from various clinics and policlinics. Theexistence of the ESBL has been investigated by double disk synergytest. 70 of the 100 Klebsiella strains were identified as Klebsiellapneumoniae and 30 were identified as Klebsiella oxytoca.The existence of ESBL has been observed at 19 (%19) of the E.colistrains. The existence of ESBL has been observed at 34 (%34) of theKlebsiella strains. ESBL has been detected in the 30 (43%) of the 70 K.pneumoniae strains and 4 (13%) of the 30 K. oxytoca strains.viThe antibiotics which GSBL positive Klebsiella strains are moresensitive were found as İmipenem (%94,1), Piperacillin/Tazobactam(%61,8), Amikacin (%58,8), Gentamicin (%41,2), Cefepime (%23,5),Ciprofloxacin (%17,6). Klebsiella strains found to be most resistant toAmoxycillin/Clavulanate, Trimethoprim/Sulfamethoxazole, (%94,1),Sulbactam/Ampicillin, Ceftazidime, Aztreonam, Ceftriaxone (%88,2). Theantibiotics which GSBL positive E.coli strains are more sensitive werefound as Imipenem (%100), Piperacillin/Tazobactam (%94,7), Amikacin(%78,9), Gentamicin (%36,8) ve Cefepime (%31,5). E.coli strains foundto be most resistant to Amoxycillin/Clavulanate (%100),Trimethoprim/Sulfamethoxazole (%94,7), Ceftazidime, Ciprofloxacin(%84,2), Sulbactam/Ampicillin, Ceftriaxone (%78,9), Aztreonam (%73,6).As a result, the analysis and report of the microorganism whichproduces ESBL by the routine laboratory is important for the successof the treatment of the infections due to these microorganisms.The double disk synergy method which is simple, quick andinexpensive may be used by any simple laboratory for this purpose. Inthe measure of the Hospital Diseases the most important is theinvestigation of the frequency of ESBL and guiding clinicians to thecorrect antibiotics.Science Code : 401.03.04Key Words : Double disk sinergy test, ESBL, K.pneumoniae,K.oxytoca, E.coliPage Number : 94Adviser : Prof. Dr. Güven URAZ