Alüminyumun polianilin iletken polimeri ile kaplanması, kaplamanın karakterizasyonu ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
The coating of aluminium with polyaniline conducting polymer, characterization of the coating and investigation of its corrosion properties
- Tez No: 196582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN KIYAK, PROF. DR. BURHANETTİN İNEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
iiiALÜMİNYUMUN POLİANİLİN İLETKEN POLİMERİ İLE KAPLANMASI,KAPLAMANIN KARAKTERİZASYONU VE KOROZYONÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ(Doktora Tezi)Kubilay KARACİFGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEYLÜL 2005ÖZETBu çalışmada alüminyum yüzeyinde iletken polimer (polianilin) kaplamanınelektrokimyasal olarak oluşturulması araştırılmıştır. Polianilin kaplama,potansiyel taraması yöntemi ile başarılı bir şekilde yapılmıştır. Korozyontestlerinde, polianilin kaplamanın koruyucu özellikleri, açık devre potansiyeli,akım yoğunluğu-potansiyel ve empedans ölçümleri yapılarak belirlenmiştir.Kaplama ve kaplama-alüminyum arayüzeyi optik mikroskop ve taramalıelektron mikroskobunda incelenmiştir. Polianilin kaplamanın koruyucuözellikleri, kromatlanmış alüminyum ve kaplama yapılmayan alüminyum ilekarşılaştırılmıştır. Sonuçlar, polianilin kaplamanın alüminyumun korozyondirencini geliştirdiğini göstermiştir.Bilim Kodu : 710Anahtar kelimeler : İletken Polimer, Polianilin, Korozyon, AlüminyumSayfa Adedi : 144Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Burhanettin İNEM, Doç. Dr. Tülin KIYAK
Özet (Çeviri)
ivTHE COATING OF ALUMINIUM WITH POLYANILINE CONDUCTINGPOLYMER, CHARACTERIZATION OF THE COATING ANDINVESTIGATION OF ITS CORROSION PROPERTIES(Ph. D. Thesis)Kubilay KARACİFGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSEPTEMBER 2005ABSTRACTIn this study, the electrodeposition of conducting polymer (polyaniline) coatingon aluminium was investigated. The polyaniline coating was succesfullyperformed by using cyclic voltammetry. In the corrosion tests, protectiveproperties of polyaniline coating were investigated by monitoring the opencircuit potential, current density-potential curves and impedancemeasurements. The coatings and coating-aluminium interface were investigatedusing optic and scanning electron microscopy. Protective properties ofpolyaniline coating were compared with bare and chromated aluminiumsamples. Results showed that polyaniline coating improved the corrosionresistance of aluminium.Science Code : 710Key Words :Conducting Polymer, Polyaniline, Corrosion, AluminiumPage Number : 144Supervisor :Prof. Dr. Burhanettin İNEM, Assoc.Prof.Dr.Tülin KIYAK