Melen çayı (Düzce-Adapazarı) bentik algleri ve yoğunluğundaki mevsimsel değişim
The benthic algae of Melen stream (Düzce-Adapazarı) and seasonal variation of their density
- Tez No: 196596
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Melen Çayı bentik alg florası, seçilen 6 istasyonda 2003 Mayıs ve2004 Ekim tarihleri arasında incelenmiştir. Çalışmanın içeriği dahaçok tür kompozisyonları ve organizma yoğunluklarındaki mevsimseldeğişim üzerinedir. Flora da Bacillariophyta, Cyanophyta,Euglenophyta, Chlorophyta ve Dinophyta bölümlerine ait toplam 241tür tespit edilmiştir. Tür çeşitliliği açısından Bacillariophyta veEuglenophyta grupları daha zengindir. Organizma yoğunluğubakımından ise Bacillariophyta grubu dominant, Cyanophyta üyelerisubdominanttır. Flora, mevsime bağlı olarak yaz ve sonbahar başındaartmış, kış aylarında azalmıştır. Bu değişmede ışık, akıntı hızı, tuzluluk,bulanıklık ve sıcaklık gibi fiziksel ve kimyasal faktörler büyük roloynamıştır.Bilim Kodu : 4010502Anahtar kelimeler : Melen Çayı, Alg, Mevsimsel DeğişimSayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kazım YILDIZ
Özet (Çeviri)
The studywas focused on the species composition and the densities oforganizms with seasonal changes. In the flora, a total of 241 taxabelonging to Bacillariophyta, Cyanophyta, Euglenophyta, Chlorophytaand Dinophyta were identified. In terms of species, the groups ofBacillariophyta and Euglenophyta were richer while the former wasdominant in density and Cyanophyta members subdominant. In relationto season, the flora showed increase in early summer and autumn anddecreased in winter. This variation was caused mostly by physical andchemical factors such as light, flow-rate, salinity, turbidity and heat.Science Code : 4010502Key Words : Melen Stream, Algae, Seasonal VariationPage Number : 103Adviser : Prof. Dr. Kazım YILDIZ