Bazı polimerik-schiff bazlarının ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some polymeric-schiff bases and their metal complexes
- Tez No: 196595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, sübstitüe aldehitler ve poliakrilamidin kondenzasyon tepkimesiile 2 adet Polimerik-Schiff bazı sentezlendi. Sübstitüe aldehit olarak; 4-metoksibenzaldehit ve 4-klorbenzaldehit kullanıldı. Polimerik-Schiff bazlarınınyapıları element analizi, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-GB spektrumları veiletkenlik ölçümleri ile aydınlatıldı. Çalışmamızın ikinci bölümünde Polimerik-Schiff bazlarının Co(II) ve Ni(II) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerinyapıları element analizi, manyetik duyarlılık ve iletkenlik ölçümleri, FTIR veUV-GB spektrumları ile aydınlatıldı. Bütün komplekslerde Polimerik-Schiffbazlarının metal iyonuna imin azotu ile karbonil oksijeninden bağlandığı ve ikidişli şelat olarak davrandığı belirlendi. Co(II) komplekslerinin tetrahedral,Ni(II) komplekslerinin karedüzlem yapıya sahip olduğu gösterildi. Polimerik-Schiff bazlarının ve metal komplekslerinin viskozitece ortalama molekülerkütleleri Ubbelohde viskozimetresi ile tayin edildi.Bilim Kodu : F.E.F. 05/2003-09Anahtar Kelimeler : Polimer, Schiff bazı, Ni(II) kompleksi, Co(II) kompleksiSayfa Adedi : 64Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. NURŞEN SARI
Özet (Çeviri)
In this work, two polymeric-Schiff bases have been synthesized by thecondensation reaction of two heterocyclic aldehyds namely, 4-methoxybenzaldehyde and 4-chlorobenzaldehyde with polyacyrlamid.Polymeric-Schiff bases obtained have been characterizared by using elementalanalyses, conductivity measurements, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV-VISspectral data. On the other hand; Co(II) and Ni(II) complexes of the Polymeric-Schiff bases have been prepared and chracterizied by elemental analyses,magnetic susceptibility measurements, conductivity measurements, FTIR andUV-VIS spectra. The Polimeric-Schiff bases were found to be bidantate ligandsinvolving the imino nitrogen and carboxyl oxygen atoms in the complexes. TheCo(II) complexes have been found to have tetrahedral geometry and nickel(II)complexes have been found to have square-planer geometry.Viscosity average moleculer mass(MV) of the polymeric-Schiff bases and theircomplexes were determined with Ubbelohde viscozimeter.Science Cod : F.E.F. 05/2003-09Key Word :Polimer, Schiff bases, Nickel(II) complexes,Co(II)complexesNumber of Pages : 64Supervisor : Yrd. Doç. Dr. NURŞEN SARI