Doğal taşların CNC makinesi ile işlenmesinde Taguchi Deney Tasarımı Yöntemi uygulanarak yüzey kalitesinin araştırılması
CNC machines for processing of natural stone by applying Taguchi Experimental Design Methods investigation of surface quality
- Tez No: 506933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Taguchi deney tasarımı yöntemi ile minimum yüzey pürüzlülüğüne yol açan Doğaltaş CNC makinesi frezeleme işleme parametrelerini (kesme hızı, ilerleme hızı ve kesme derinliği) belirlemek için bir yaklaşım sunmaktadır. Frezeleme işlemleri 14 adet doğaltaşta, bir ortogonal dizi olan L9 kullanılarak Taguchi deney tasarım yöntemi gerçekleştirilmiştir. İşleme parametrelerinin optimum seviyelerini belirlemek için“daha küçük olan daha iyi”yaklaşıma dayanan S/N her bir doğaltaş için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizi uygulaması, işleme parametrelerinin ve doğaltaşların petrografik ve fiziko-mekanik özelliklerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerini incelemek için kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, kesme derinliğinin en önemli etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Doğaltaşların petrografik özellikleri değerlendirildiğinde, özellikle kayaçların ortalama tane boyutu yüzey pürüzlülüğünde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural stone CNC machine, which leads to minimum surface roughness with the Taguchi experimental design method, provides an approach to determine milling process parameters (cutting speed, feed rate and cutting depth). Milling operations in 14 natural stones, using a orthogonal array L9, Taguchi experiment design method was performed. S/N based on a“smaller, better”approach to determine optimal levels of processing parameters was calculated separately for each natural stone. Analysis of variance (ANOVA), Correlation and regression analysis application, petrographic and physical-mechanical properties of processing parameters and natural stones were used to examine the effects of surface roughness. The results of this study show that cutting depth has the most important effect. When petrographical properties of the natural stones are evaluated, the average grain size of the rocks plays an important role especially in surface purge.