Trafik kazalarını önleme açısından sürücülere yönelik film mesajlarının yapılandırılması
Structuring film messages to prevent drivers from accident
- Tez No: 196601
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 595
Özet
Bu çalışmanın amacı, tutum ve davranış değişimi ile ilgili belli başlı teorilerçerçevesinde ülkemiz sürücülerinin kusurlu davranışlarına yönelik mesajlaroluşturmak ve mesajların sürücüler üzerindeki etki seviyesini, teoriler, farklısosyo-demografik özellikler, trafik ortamındaki tecrübeler ve farklı sürücügrupları açısından karşılaştırmaktır. Bu amaçla, trafik olgusuna bir sistemolarak yaklaşılmış ve trafik kurallarına uymanın gerekliliğinin sistemin işleyişiiçin taşıdığı önem açıklanmıştır. Türkiye'de kazaya sebebiyet veren sürücükusurları hakkında bilgi verilerek, kazaya yol açmada en çok etkili olan kusurtespit edilmiştir. Sürücü kusurlarına yönelik mesajların oluşturulması amacıylakullanılacak belli başlı tutum ve davranış teorileri hakkında bilgi verildiktensonra, Türkiye'de kazaya sebebiyet vermede en çok etkili olan `ArkadanÇarpma' kusurlu davranışına yönelik, teoriler çerçevesinde mesajlaroluşturularak, mesajların etki seviyesi 600 sürücü üzerinde anket uygulanaraktest edilmiş ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 919Anahtar Kelimeler : Karayolu Güvenliği Kampanyaları, slogan, mesaj, sürücükusurlarıSayfa Adedi : 412Tez Yöneticisi : PROF. DR. SERPİL EROL
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to examine the relative effects of different appeals orthemes to change attitudes and behaviors of Turkish drivers form differentsocial, cultural and demographic groups. Different slogans are formulated fromperspectives of attitude theories and asked top 600 drivers which slogan is moreeffective to become a careful driver. System, traffic system and norms has beenexplained. The important of norms has been told for traffic system. Statistics oftraffic accident in Turkey has been given knowledge. The Driver faults causingthe accident have been explained. For example, Running red light, hitting avehicle from the back, breaking speed rule, driving while intoxicated. On theother hand, Films which are about driver faults causing the accident in Turkeyhave been explained. Attitude and behaviour theories have been told. Forexample, theory of planned behavior, health belief model, fear arousal model,risk theories. In Turkey, different slogans have been formulated for `Hitting avehicle from the back? from the perspectives of attitude theories. Differentslogans been tested 600 drivers which slogan is more effective and the research?soutcomes have been evaluated.Science Code : 919Key Words : Road Safety Campaign, driver, message, attitude, sloganPage number : 412Adviser : PROF. DR. SERPİL EROL