TS-EN-ISO 14001 çevre yönetim sisteminin makine üreten bir fabrikada uygulanması
The application TS-EN-ISO 14001 environmental management system in as firm produces machine
  1. Tez No: 196602
  2. Yazar: GÖKÇE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin ortaya çıkışı, hangikuruluşlara uygulanabildiği, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standartları vebu standartların özellikleri, kuruluşlara ne gibi faydalar sağladığı,uluslararası düzeyde çevrenin hangi boyutlarda olduğu, Türkiye'nin çevreboyutu ve çevre politikaları incelenmiştir.Türkiye'de faaliyet gösteren, daha önceden kurulmuş bir kalite yönetimsistemine sahip olan, makina üreten bir fabrikanın çevreye verdiği zararlartesbit edilmiştir. Daha sonrasında çevre yönetim sisteminin kurulması içingerekli olan düzeltici ve önleyici faaliyetler başta olmak üzere önlemler alınıp,gerekli dokümanlar hazırlanmıştır. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemibelgesinin alınması için yapılan tetkiklerden bahsedilmiştir.Bilim Kodu : 912Anahtar kelimeler :Çevre Yönetim Sistemi, ISO 14000 Standardları, ÇevrePolitikasıSayfa Adedi :119Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR
Özet (Çeviri)
In this study, the appearance of ISO 14001 Environmental ManagementSystem, its applicabilty to corporations, the standards of ISO 14001Environmental Management System and the characteristics of these standards,institutional benefits of the system to corporations, environmental dimension inthe international area, environmental dimension of Turkey and its policies inTurkey have been investigated.It has been determined that a firm which produces machine and is active inTurkey and has already got a pre- established Quality Management System,gives harm to environment. Later then to set up the relevant EnvironmentalManagement System which involves necessary precautions and corrections hasbeen planned, documanted, and implamented. The ISO 14001 EnvironmentalManagement System certificate has been succesfully taken after the necessaryexaminations.Science Code : 912Key Words :Environmental Management System, ISO 14000Standards, Environmental PoliciesPage Number :119Adviser :Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR