Ankara kilinin sıkışma indisinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Determination of Ankara clay compression index
  1. Tez No: 196600
  2. Yazar: YELİZ AKSAKAL ONGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; Terzaghi&Peck,Azzous, Hough, Nishida, Özdikmen,Skempton, Lav&Ansal, Sarıgül(Şaşmaz) gibi araştırmacıların önermişoldukları ampirik bağıntıların, Ankara Kilinin sıkışma indisi için geçerliliğitartışılmıştır. Bunun için Ankara'nın değişik bölgelerinden alınan kilnumuneler üzerinde yapılan konsolidasyon ve sınıflama deneyleri veverileri ile, konuyla ilgili çalışmalar yapan araştırmacılardan alınan 107adet konsolidasyon ve sınıflama verileri kullanılmıştır. Bu veriler RMSE(Hatanın Karesinin Mutlak Değerinin Ortalaması) istatiksel analizyöntemiyle değerlendirilmiş ve en uygun olan ampirik yaklaşımbelirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Ankara Kilinin sıkışma indisinin ampirikbağıntılar ile belirlenmesine ilişkin yeni bir kaç yaklaşım (bağıntı) ortayakonulmaya çalışılmıştır.Bilim Kodu :Anahtar Kelimeler : Ankara Kili, Sıkışma indisi, Ödometre DeneyiSayfa Adedi : 91Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
In this study; it is tried to specify empirical relation for regression index ofAnkara clay and validity of empirical relations for Ankara clay, suggested bysome researcher?s (Terzaghi&Peck,Azzous, Hough, Nishida, Özdikmen,Skempton, Kenet, Lav&Ansal, Sarıgül(Şaşmaz)), was discussed. Parallelresearches on the field study and experimental study, done at GaziUniversity Technical Education Faculty Structure Education DepartmentGround Mechanic Laboratory, were used to define regression index ofAnkara clay. To determine regression index of Ankara clay, empirical relationwas obtained and optimum result of real Ankara clay regression indexrelation was defined by RMSE statistics method.Science Code :Key Words : Ankara clay, regression index, clay.Page Number : 91Adviser : Doç.Dr. Mehmet ORHAN