Görüntü işleme yöntemleri ile doku sınırlarının belirlenmesi
Finding tissue boundaries bu using image processing methods
- Tez No: 196617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, iki boyutlu ultrason görüntülerinin analiz edilerekgörüntülerdeki prostat sınırının bulunması için yeni bir yaklaşımsunulmaktadır. Mevcut yöntemlerden biçimi değişebilen sınır modelleri,dinamik sınır bulma yöntemleri ve bunların uygulama alanları ile gelişimsüreçleri incelenmektedir. Yılan Modeli, Geometrik Biçim Değiştirme Modeli(GDM) ve Ayrık Dinamik Sınır Modeline (DDCM) dayalı algoritmalar vebunların yararları ve sakıncaları açıklanmaktadır. Bu çalışmada, belirlenecekprostat sınırı için prostatlı bölgenin prostatın dışına göre daha koyu kontrastasahip olmasından yararlanılmıştır. ki boyutlu tıbbi ultrason görüntüsündekigürültü, Gauss alçak geçiren süzgeci ile azaltılmaktadır. Gürültü giderildiktensonra, gri seviyeli görüntü eşikleme ile ikili görüntüye dönüştürülmektedir. kiligörüntüye morfolojik kapama ve açma işlemleri uygulanmaktadır. Önişlemlerden sonra, kabaca bulunan dikey ve yatay kenarlar, uyarlanır bazıişlemlerle birleştirilerek prostat sınırı başarılı bir şekilde elde edilmektedir.Bilim Kodu : 902.1.067Anahtar Kelimeler : Görüntü işleme, tıbbi görüntü analizi, bölütleme, biçimideğişebilen sınır, dinamik sınır bulma, aktif sınır, YılanModeli, Geometrik Biçim Değiştirme Modeli, AyrıkDinamik Sınır Modeli, doku sınırıSayfa Adedi : 86Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hasan Ş. B LGE
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new approach which is used for finding prostate boundary intwo dimensional ultrasound images is presented. Current methods likedeformable contour models, dynamic contour finding methods, their applicationareas and evolutions are explained. Snake Model, Geometrical DeformationModel (GDM), Discrete Dynamic Contour Model (DDCM) algorithms and theiradvantages and disadvantages are also explained. In this study, prostateboundary is found by making use of the contrast differences between inside andoutside of the prostate. Noise in two dimensional ultrasound images is reducedby Gaussian low-pass filtering. After noise reduction, the gray-level image istransformed to binary image by thresholding. Morphological operations areapplied to the binary prostate images. The contours that are roughly found afterthe vertical and horizontal edge detection on the preprocessed image, areconnected to each other by using some adaptive operations. At the end, thetissue boundary is successfully obtained.Science Code : 902.1.067Key Words : Image processing, medical image analysis, segmentation,deformable contours, dynamic contour detection, activecontours, Snake Model, Geometrical Deformation Model,Discrete Dynamic Contour Model, Tissue BoundaryPage Number : 86Adviser : Assist. Prof. Dr. Hasan Ş. B LGE