Toplam faktör verimliliği ve bileşenleri
Total factor productivity and it's components
- Tez No: 196618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplam faktör verimliliği yada çok faktörlü verimlilik tüm çıktıları ve girdileritek bir orana düşüren performans ölçüm yaklaşımıdır. Veri ZarflamaAnalizi(VZA) ise birden fazla girdi ve çıktılı durumlarda performansdeğerlendirmesi yapabilmemizi sağlayan doğrusal programlama teorisininprensiplerine dayanan ve karar verme birimlerinin göreli verimliliğini tahminetmek için tasarlanmış olan parametre dışı bir yöntemdir. Gücüne ve yaklaşık30 yıllık teorik kurulumuna rağmen halen uygulamacılar, performansdeğerlendirmesi için çıktı-girdi oranını(kısmi verimlilik) kullanmaktadır. Butezin amacı; VZA tarafından sağlanan teknik etkinlik(TE) değeri ve gelenekselkısmi etkinlik(PE) değeri arasındaki ilişkiyi toplam faktör verimliliğiyardımıyla teorik ve sayısal olarak göstermek, küreselleşen dünya ekonomisindeTürkiye Cumhuriyeti imalat sanayi verimlilik ve etkinlik gelişimini VZAyardımıyla irdelemektir. Bu tezde kısmi verimlilik, kısmi etkinlik, toplam faktörverimliliği ile teknik etkinlik teorik olarak ilişkilendirmiş olup bu ilişki sayısalolarak da gösterilmiştir. Ayrıca 1990-2001 dönemi Türkiye Cumhuriyeti malatSanayi verimlilik ve etkinlik gelişimi VZA yardımıyla ayrıntılı bir şekildeirdelenmiştir.Bilim Kodu : 205.1.148Anahtar Kelimeler : Toplam Faktör Verimliliği, Veri Zarflama Analizi, KısmiVerimlilikSayfa Adedi : 112Tez Yöneticisi : Doç.Dr. hsan ALP
Özet (Çeviri)
Total factor productivity or multi-factor productivity, aggregates outputs andinputs into a single ratio. Data Envelopment Analysis is a nonparametricmethod based on Lineer Programming pirinciples. Data Envelopment Analysisprovide to us assesment performance of multiple inputs and outputssimultaneously. Even though the strength and about 30 years history, most ofdecision makers still use partial productivity for assesment. The aim of thisstudy to show that relationship betweeen technical efficieny provided by DataEnvelopment Analysis and partial efficiency by theoretical and numericexamples with total factor productivity and than reviewing development ofproductivity and efficiency of Republic of Turkey manufacturing industry inthe global world economy. In this thesis the relationship between partialproductivity, partial efficiency, total factor productivity and technical efficienyis showed and development of productivity and efficiency of Republic ofTurkey manufacturing industry for between years 1990-2001 examine withdetails.Science Code : 205.1.148Key Words : Total factor productivity, Data Envelopment Analysis, PartialProductivityPage Number : 112Adviser : Doç.Dr. hsan ALP