Betonarme krişlerde açılı CFRP şeritlerin kesmeye katkısı
Improving shear capacity of RC beams using angular CFRP strips
- Tez No: 196622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
BETONARME K R ŞLERDE AÇILI CFRP ŞER TLER NKESMEYE KATKISI(Yüksek Lisans Tezi)Mesut KELEŞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETBetonarme kirişlerin kesme kuvvetine karşı güçlendirilmesi için bir çok yöntemgeliştirilmiştir. Karbon elyaf takviyeli plastik (CFRP) şeritlerle güçlendirme buyöntemlerden biridir. Bu çalışmada kesme dayanımı yetersiz betonarmekirişlerin tersinir tekrarlanır yükleme altında açılı CFRP şeritlerle kesmedayanımının artırılması amaçlanmıştır. Düzenlenen deney programında 6 adetT kesitli kiriş test edilmiştir. Deneysel çalışmada açılı CFRP şeritlerin kesmeaçıklığı boyunca yerleşim düzeni ve CFRP levha genişliği incelenendeğişkenlerdir. Deney sonuçları CFRP şeritlerle güçlendirilen kirişlerindayanım ve rijitliğinin önemli oranlarda arttığını göstermiştr. Deneyelemanlarının sünekliği ve göçme modları da kullanılan CFRP şeritleringenişliğine ve yerleşim düzenine göre farklılık göstermiştir.Bilim Kodu : 911Anahtar Kelimeler : Betonarme, Kiriş, Güçlendirme, Kesme, CFRP, tersiniryüklemeSayfa Adedi : 98Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Özgür ANIL
Özet (Çeviri)
IMPROVING SHEAR CAPACITY OF RC BEAMS USING ANGULARCFRP STRIPS(M. Sc. Thesis)Mesut KELEŞGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTMany methods are improved for strengthening shear capacity of RC beams.One method of the strengthening shear capacity is using angled carbon fibrereinforced polymers (CFRP) strip. This work aims; improving shear capacity ofthe RC beams with shear deficience under cyclic load. The experimentalprogram consisted of six T-section beams. The parameters investigated in thisstudy included CFRP strip arrangement in shear span and CFRP strip width.The experimental results show that CFRP strips can increase the strength andstiffnes of beams significantly. Test results showed that ductility ratio andfailing modes change depend on the CFRP composites width and arrangement.Science Code : 911Key Words : Reinforced Concrete, Beam, Strengthening, Shear, Epoxy,CFRP,Cyclic LoadPage Number : 98Adviser : Asst. Prof. Dr. Özgür ANIL