Havacılıkta risk yönetimi ve sivil hava taşımacılığında risk sahalarının incelenmesi
Risk management in aviation and study of risk areas civil aviation transportation
- Tez No: 196621
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
HAVACILIKTA R SK YÖNET M ve S V L HAVA TA IMACILI INDAR SK SAHALARININ NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)U ur YILMAZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETBu çalı mada; sivil hava ta ımacılı ında son be yıl içinde gerçekle enkaza ve olayların analizi yapılarak, operasyonel açıdan riskli sahalarınincelenmesi amaçlanmı tır. Uygulama safhasında, 555 adet uçakkazasına ait veriden yararlanılmı , uçu emniyetine öncülük edenuluslararası havacılık irketlerinin kullandı ı be adımdan olu an riskyönetim tekni i kullanılmı tır. nsan, uçak, görev ve çevreden olu antemel risk faktörlerinin incelenmesiyle beraber yapılan risk analizisonucunda, insan faktörünün, ini safhasının ve Ocak ayı ile Sonbahar,Kı mevsimlerinin çok yüksek risk de erlerine sahip oldukları tespitedilmi tir. Belirlenen öncelikler do rultusunda, risk karar analizleri vealınması gereken risk kontrol tedbirleri ile Türkiye ve dünyadakistandart uygulama usulleri incelenmi tir. Hasar boyutlarıyla beraberkaza olma olasılıklarının da dikkate alındı ı risk analiz yöntemlerininfaydaları ve uçu emniyet birimlerinin, kendi risk modelleriniolu turmaları gereklili i ortaya konulmu , kaza riskini azaltıcı önerilerkarar vericilerin istifadesine sunulmu tur.Bilim Kodu : 205Anahtar Kelimeler : Havacılık, Uçak, Risk, Kaza, EmniyetSayfa Adedi : 132Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Re at KASAP
Özet (Çeviri)
RISK MANAGEMENT IN AVIATION AND STUDY OF RISK AREAS INCIVIL AVIATION TRANSPORTATION(M.Sc.Thesis)U ur YILMAZGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTIn this research, operational risk area survey is aimed by analyzing thelast five years accidents and events in civil aviation transportation. Inoperation phase, 555 airplane accident data and the five step riskmanagement procedure that international aviation organizations thatpioneers flight safety has been used. As a result of the risk analysismade with the survey of the basic risk factors including human,airplane, mission and media, it has been determined that human factor,landing phase, Month January and Autumn and Summer seasons havevery high risk values. In the direction of determined precedence, riskdetermination analysis and risk controls that have to be taken andstandard operating procedures in Turkey and the world have beenobserved. The benefits of risk analysis procedures in which theprobability of accidents that has to be taken into account with severityand the formation requirement of flight safety foundations of their ownrisk models have been brought up, and proposals minimizing theaccident risks have been presented for the benefit of decision makers.Science Code : 205Key Words : Aviation, Airplane, Risk, Accident, SafetyPage Number : 132Adviser : Prof.Dr.Re at KASAP