Bazı dikromatlar ve halokromatların sentezi, karakterizasyonu, çeşitli organik bileşiklerin farklı ortamlarda yükseltgenme tepkimelerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of some oxochromdichromatesi, halochromates, investigation of oxidation reactions of various organic compounds in different mediums
  1. Tez No: 196623
  2. Yazar: KIVILCIM ŞENDİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYTİYE ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
BAZI DİKROMATLAR VE HALOKROMATLARIN SENTEZİ,KARAKTERİZASYONU, ÇEŞİTLİ ORGANİK BİLEŞİKLERİN FARKLIORTAMLARDA YÜKSELTGENME TEPKİMELERİNİN İNCELENMESİ(Doktora Tezi)Kıvılcım ŞENDİLGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2005ÖZETBu çalışmada kinoksalinyum florokromat (QxFC), dipirazinyum tri-(trioksoflorokromat) Pz3FC ve pirazinyum florokromat (PzFC) bileşiklerisentezlendi ve yapıları aydınlatıldı. Bu bileşiklerin erime noktası,çözünürlük, pH ve iletkenlik gibi özellikleri incelendi. Alümina ve silikadesteklenmiş kinoksalinyum florokromat (QxFC/Alümina, QxFC/Silika),alümina desteklenmiş dipirazinyum tri-(trioksoflorokromat) (PzCF/Aümina), alümina desteklenmiş kinoksalinyum dikromat(QxDC/alümina) ve alümina desteklenmiş piridinyum florokromat(PFC/Alümina) yükseltgen sistemler sentezlendi. Bu bileşiklerleçözücülü, çözücüsüz ortamlarda ve mikrodalga ışıma ile çeşitlialkollerin ve antrasenin yükseltgenme tepkimeleri, çeşitli oksimlerindeoksimleme tepkimeleri yapıldı.Bilim Kodu :201.1.112Anahtar Kelimeler :Halokromat, Dikromat, Mikrodalga, YükseltgenmeDeoksimlemeSayfa Adedi :142Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Beytiye ÖZGÜN
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF SOMEOXOCHROMDICHROMATES, HALOCHROMATES, INVESTIGATION OFOXIDATION REACTIONS OF VARIOUS ORGANIC COMPOUNDS INDIFFERENT MEDIUMS(Ph. D Thesis)Kıvılcım ŞENDİLGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSRACTIn this study new reagents quinoxalinium fluorochromate (QxFC),dipyrazinium tri-(trioxofluorochromate) (Pz3CF) and pyraziniumfluorochromate (PzFC) compounds were synthesized and theirstructures were determined. The physical properties such as meltingpoint, solubility, pH and conductivity were examined. The oxidativesystems namely; QxFC/Alumina, QxFC/Silica, Pz3CF/AluminaPzFC/Alumina, QxDC/Alumina, and PFC/alumina were synthesized. Theoxidation and deoximation reactions of various alcohols, oximes andanthracene were carried out by these reagents in solution, solvent- freemedium and under microwave irradiation respectively.Science Code :201.1.112Key Word :Halochromate, Dichromate, Microwave, Oxidation,DeoximationPage Number :142Adviser :Prof. Dr. Beytiye ÖZGÜN