Atom metal yüzey etkileşmesi
Atom metal surface interaction
  1. Tez No: 196641
  2. Yazar: CAN DOĞAN VURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
iiiATOM METAL YÜZEY ETKİLEŞMESİ(Doktora Tezi)Can Doğan VURDUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada, gaz-fazlı H (veya D) atomu ile Cu(111) yüzeyi üzerine tutunmuşD (veya H) atomlarının reaksiyon dinamiği, bir yarı-klasik moleküler dinamikçalışması ile yapıldı. 30 K ve 94 K yüzey sıcaklıklarında H(D) --> D(H) +Cu(111) sisteminin simülasyonunu yapmak için; yüzeyde tutunan D (veya H)atomları 18%, 28% ve 50% kaplama oluşturacak biçimde Cu(111) yüzeyiüzerinde gelişigüzel yerleştirildi. Bu sistemin etkileşmesi, bir LEPS fonksiyonuile hesaplandı. LEPS parametreleri, bir ve iki hidrojen atomunun Cu(111)yüzeyi üzerinde farklı yerleşimleri için DFT ve GGA metodu ile hesaplanmışenerji değerleri kullanılarak bulundu. Bu sıcaklıklarda ve kaplamaoranlarında, sıcak-atom ?SA? veya Eley-Rideal ?ER? mekanizması yolu ileoluşan H2, D2, ve HD ürünlerine ait; reaksiyon süresi, dönme, titreşim, toplamve öteleme enerji dağılımları için olasılıklar hesaplandı. Ayrıca, yüzeydetuzaklanma, gelen atomun esnek olmayan saçılması ve yüzeyde tutunan atomunveya gelen atomun tabakanın içine girmesi gibi çeşitli oluşumlar analiz edildi.Bu sistemin izotopik yer değiştirme ve yüzey sıcaklığına bağlılığı incelendi vesıcak-atom yolunun ürün oluşumundaki önemli katkıları gösterildi.Bilim Kodu : 202Anahtar Kelimeler : Yüzeye tutunma, Moleküler Dinamik, PEYSayfa Adedi : 85Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman ÖZÇELİK
Özet (Çeviri)
ivATOM METAL SURFACE INTERACTION(PhD. Thesis)Can Doğan VURDUGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, reaction dynamics of gas-phase H(or D) atom with D(or H) atomsadsorbed onto Cu(111) surface has been studied by a quasi-classical moleculardynamics study. To simulate H(D)-->D(H)+Cu(111) system at 30 K and 94 Ksurface temperatures; D(or H) adsorbates were distributed randomly on thesurface of Cu(111) to form 0,50, 0,28 and 0,18 monolayer of coverages. Theinteraction of this system is computed by a LEPS function. LEPS parametershave been found by using the energy values which were calculated by a density-functional theory ?DFT? method and the generalized gradient approximationGGA for the exchange-correlation energy for various configurations of one andtwo hydrogen atoms on the Cu(111) surface. At these temperatures andcoverage rates probabilities of the reaction time, rotational, vibrational, totaland translational energies belonging to the products which are H2, D2, and HDformations via hot-atom and Eley-Redial mechanisms have been computed. Inaddition, various processes; a trapping onto the surface, inelastic reflection ofthe incident projectile and penetration of the adsorbate or projectile atom intothe slab are analyzed. The dependence of this mechanism on isotopicreplacement and surface temperature has been examined, and significantcontributions of the hot-atom pathways for the product formations are observed.Science Code : 202Key Words : Adsorption, Molecular Dynamics, PESPage Number : 85: Prof. Dr. Süleyman ÖZÇELİKAdviser