Renge göre (kırmızı, yeşil, mavi) malzeme taşıyan robot kolu tasarımı ve uygulaması
Design and application of a robotic arm carrying items based on colour (red, green, blue)
- Tez No: 196676
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 162
Özet
Endüstride, çalışan bir bant üzerinden geçen malzemelerin (ürünlerin)sistemden atılması için genelde pnömatik veya hidrolik piston ile bant dışınaatma işlemi kullanılmaktadır. Bant üzerinden alınmak istenen malzemelerinpiston ile bant dışına atılmasının tehlikeli olduğu durumlarda malzemelerinhassas bir şekilde taşınması gerekmektedir. Malzemelerin istenen standartlarauyup uymadığı üretim amacına göre değişen parametreler ile tespitedilmektedir. Bu parametrelerden bir tanesi de malzeme rengidir (veyamalzemedeki bir bölgenin rengi). Bir fabrikada malzemelerin rengine göre(Kırmızı, Yeşil, Mavi) hassas taşıma yapan robot kolu tasarımı ve uygulamasıbu çalışmanın esas amacıdır. Bu çalışmada önce 5 serbestlik dereceli, R/C servomotor kontrollü, alüminyum mekanik sistemli, mikrodenetleyici tabanlı robotkolu ile mikrodenetleyici tabanlı renk sensörü tasarlanarak, örnek bir platforminşa edilmiş ve robot kolunun bu platform üzerinde çalışması incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Robotlar, Robot Sensörleri, Renk Sensörü,R/C Servo Motorlar, Mikrodenetleyici
Özet (Çeviri)
In the industry, removing items (products) being carried on a conveyor belt isgenerally accomplished by use of pneumatic or hydraulic pistons. In caseswhere it is dangerous to discard such items to be taken out of the belt via pistonsthey should be carried delicately. Whether these items satisfy the requiredstandards or not is determined based on parameters that change according toproduction objectives. One of these parameters is the colour of the item (or thecolour of a region on the item). The main goal of this work is the design andapplication of a robotic arm managing delicate conveyance based on the colour(Red, Green, Blue) of items in a plant. In this study, a 5 degree-of-freedom, R/Cservo motor controlled, microcontroller-based robotic arm with aluminummechanics and microcontroller-based colour sensor are designed first, then asample platform is constructed, and operation of the robotic arm on thisplatform is examined.Key Words : Robots, Robot Sensors, Colour Sensor,R/C Servo Motors, Microcontroller