Yapay sinir ağları ile iktisadi ve finansal zaman dizilerinin kestirimi
Economic and financial time series forecasting using artificial neural networks
  1. Tez No: 196675
  2. Yazar: GÜLÇİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yapay Sinir Ağları geniş uygulama alanlarına sahiptir. Bu alanlardan biri dezaman dizileri kestirimidir. Kestirim için en sık kullanılan sinir ağları ileribeslemeli ağlardır. Bu çalışma, sinir ağları ile Box-Jenkins metodunun zamandizileri kestirim performanslarının karşılaştırılmasını içermektedir. Bukarşılaştırma, bazı iktisadi ve finansal zaman dizileri için yapılmıştır. Box-Jenkins ve sinir ağı modellerinden elde edilen sonuçlar ileri 3, 7 ve 12 dönemlikkestirim performanslarına dayalı olarak karşılaştırılmıştır. Giriş katmanı, gizlikatman ve çıkış katmanı için farklı nöron sayılarının kullanıldığı ağ yapılarıtest edilmiştir. Çoklu dönem kestirimleri, iteratif (adım adım) ve direkt olmaküzere iki açıdan yapılmıştır. Ele alınan dizilerin analiz sonuçlarına göre, genelolarak yapay sinir ağlarının, iteratif kestirim yoluyla, Box-Jenkins'e göre dahaiyi performans gösterdiği söylenebilir.Bilim Kodu : 205.1.066Anahtar Kelimeler : Yapay sinir ağları, Zaman dizileri, KestirimSayfa Adedi : 138Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Reşat KASAP
Özet (Çeviri)
Artificial neural networks have wide application areas. One of these areas istime series forecasting. For the forecasting, most often used neural networks arefeed-forward neural networks. This study contains the comparison ofperformance of neural networks and Box-Jenkins methods in forecasting timeseries. This comparison is done for some economic and financial time series.Results obtained from the Box-Jenkins and neural network models arecompared on the basis of their performance for 3-step-ahead, 7-step ahead and12-step ahead forecasts. Varied numbers of input, hidden and output layerneurons of the neural network models are tested. For the multi-step-aheadforecasting, iterative and direct methods are discussed. According to theanalysis results of the series that are taken up, generally can be said that theperformance of iterative forecasting method for the artificial neural networks isbetter than the Box-Jenkins.Science Code : 205.1.066Key Words : Artificial neural networks, Time series, ForecastingPage Number : 138Adviser : Prof. Dr. Reşat KASAP