Tirozinaz enzimi kullanılarak L-dopa üretimi
Production of L-dopa by using tyrosinase enzyme
  1. Tez No: 196678
  2. Yazar: ESRA ÇÖRTENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, tirozinaz enzimi kullanılarak L-DOPA ( 3,4- Dihidroksifenilalanin) üretimi yapılmıştır. L-DOPA, 1967'den beri Parkinson hastalığınıntedavisinde tercih edilen bir ilaçtır. Parkinson, beyin hücrelerinin kaybı sonucutitreme, kasılma, hareket yavaşlığı ile karekterize edilir. Tirozinaz enzimikullanılarak immobilizasyon işlemi yapılmıştır. Enzim bakır-alginat jeller içinehapsetme yöntemi kullanılarak, immobilize edilmiştir. İmmobilize enzim,çalkalamalı erlenlerde ve sabit yataklı reaktörde, L-Tirozin'den L-DOPAüretilmesi için kullanılmıştır.Bilim Kodu : 201.1.020Anahtar Kelimeler : Tirozinaz, L-DOPA üretimi, immobilize enzimSayfa Adedi : 50Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Selma ATEŞ
Özet (Çeviri)
In this study, L-DOPA (L - 3,4 - Dihydroxyphenylalanine) was produced byusing tyrosinase enzyme. L-DOPA, has been the preferred drug fortreatment of Parkinson?s disease since 1967. Parkinson is beingcharacterized with tremors, rigidity, slowness of speech as a result loss ofbrain cells. Immobilization has been made by using tyrosinase enzyme.Enzyme has been immobilized by using the method of entrapment in copper-alginate gels. Immobilized enzyme has been used for L-DOPA productionfrom L-Tyrosine in batch reactor and plug flow reactor.Science Code : 201.1.020Key Words : Tyrosinase,L-DOPA production, immobilized enzymePage Number : 50Adviser : Prof. Dr. Selma ATEŞ