Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde trafik kazalarının azaltılması için Türkiye'nin geliştireceği ulaşım ve enerji politikaları
Transportation and energy policies of Turkey to be developed for decreasing the traffic accidents during the accession period of European Union
  1. Tez No: 196679
  2. Yazar: AHMET AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye 10-11 Aralık 1999 Helsinki Zirvesinde Avrupa Birliği'ne adayülke olarak ilan edilmiş ve adaylık süreci başlamıştır. Bu süreçboyunca, Avrupa Birliği'ne uyum için ulaştırma konusunun da içindebulunduğu bir çok konu, mevzuat ve uygulamada önemli çalışmalaryapılması gerekmektedir. Avrupa Birliği'nin Ulaştırma Politikalarıoldukça kapsamlıdır. Ulaştırma yapısını yenilemek ve güçlendirmekönümüzdeki günlerde Türkiye'nin üzerinde önemle durması gerekenkonulardan birisidir. Bu çalışmada Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ileTürkiye'nin Ulaşım ve Enerji Politikaları incelenmiş, Türkiye'nin AvrupaBirliği Üyesi Ülkelerin ulaştırma yapısına uyumu için geliştirmesigereken politikalar tanımlanmıştır.Bilim Kodu : 916.1.134Anahtar Kelimeler : Avrupa Birliği, Ulaşım, Enerji, TürkiyeSayfa Adedi : 85Tez Yöneticisi : Yrd. Doç.Dr. Veysel ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey has been announced as a candidate country tothe European Union at the Helsinki Summit on 10-11 December 1999and candidacy period has commenced. During this period,for harmonization with the European Union there is a necessity forexecuting major works on a plenty of subjects, in which thetransportation issue is included as well, on the area of regulations andimplementations. Transportation policies of European Union are quitecomprehensive. Reorganizing and strengthening the transportationstructure is one of the important issues, on which Turkey must focuswith a great importance, in forthcoming days. In this work, theTransportation and Energy Policies of European Union Member Statesand Turkey have been examined, and the policies, which Turkey shoulddevelop for harmonizing with the transportation structure of EuropeanUnion Member States, have been determined.Science Code: 916.1.134Key Words : European Union, Transportation, Energy, TurkeyPage Number : 85Adviser : Assist. Prof. Dr. Veysel ÖZDEMİR