Tavuk gübresinin anaerobik parçalanması için uygun koşulların belirlenmesi
Determining the appropriate conditions for anaerobic digestion of chicken manure
  1. Tez No: 196683
  2. Yazar: AYDIN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN AR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
TAVUK GÜBRES N N ANAEROB K PARÇALANMASIÇ N UYGUN KOŞULLARIN BEL RLENMES(Yüksek Lisans Tezi)Aydın KARATAŞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETÇalışmada, tavuk gübresinin kesikli sistemde anaerobik arıtımı ve gaz üretimiincelenmiştir. Bu amaçla, 250 mL hacimli 14 adet cam reaktör kullanılmıştır.Anaerobik arıtım süresince oluşan gazları toplamak için her bir reaktördereceli büretlere bağlanmıştır. Reaktörlerin içerisine hammadde olarak tavukgübresi ve aşı mikroorganizma olarak da anaerobik tanklardan alınan aktifçamur karışımı koyulmuştur. Bu çalışmada, en yüksek anaerobik arıtım ve gazüretim hızına ulaşmak için sıcaklık (X1) ve pH'ın (X2) etkisi incelenmiştir.Deneyler, Box-Wilson deneysel tasarım yöntemine göre tasarlanmıştır. Sonuçlar?Design Expert? paket programı ile istatiksel olarak değerlendirilmiştir.Program sonucunda, KO (Kimyasal oksijen ihtiyacı)'daki azalma yüzdesi (Y1)ve gaz üretim hızı (Y2) için model denklemleri ve R2 değerleri sırasıylahesaplanmıştır.Y1 = 45,40 + 6,90*X1 + 3,06*X2 + 3,54*X1*X2 -5,77*X12-4,15*X22 R2 = 0,9040Y2 = 3,01 + 0,54*X1-0,14*X2-0,30*X1*X2 + 0,18*X12-0,38*X22 R2 = 0,9618Kullanılan modelde KO 'daki en yüksek azalma yüzdesi 49,32, (T=36,6 0C vepH=7,29); en yüksek gaz üretim hızı 4,15 mL/100 mL.saat, (T=37,8 0C vepH=6,96) olarak bulunmuştur.Bilim Kodu : 903.1.066Anahtar Kelimeler : Anaerobik arıtım, gaz üretimi, tavuk gübresi,istatistiksel analizSayfa Adedi : 91Tez Yöneticisi : Doç. Dr. rfan AR
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE APPROPRIATE CONDITIONS FOR ANAEROBICDIGESTION OF CHICKEN MANURE(M.Sc. Thesis)Aydın KARATAŞGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, anaerobic digestion of chicken manure and gas production in abatch system were examined. For this purpose, 14 glass reactors with 250 mLvolume each were used. During anaerobic digestion, each reactor was connectedto graduated burette in order to collect the produced gas . Chicken manure asraw material and active sludge which was taken from anaerobic tanks asinoculate microorganism were added. In this study, in order to achieve thehighest anaerobic digestion and gas production rate, the effects of temperature(X1) and pH (X2) were examined. The experiments were designed according toBox-Wilson experimental design method. The results were evaluated,statisticaly by ?Design Expert? package program. As a result of the program %reduction of Chemical Oxygen Demand (Y1) and for gas production rate (Y2)model equations and R2 values were calculated.Y1 = 45,40 + 6,90*X1 + 3,06*X2 + 3,54*X1*X2 -5,77*X12-4,15*X22 R2 = 0.9040Y2 = 3,01 + 0,54*X1-0,14*X2-0,30*X1*X2 + 0,18*X12-0,38*X22 R2 = 0,9618The model used in this study predicts that, the highest chemical oxygen demandreduction is 49,32 % (at T = 36,6 0C and pH = 7,29) and the highest gasproduction rate is 4,15 mL/100mL hour (at T = 37,8 0C, pH = 6,96).Science Code : 903.1.066Key Words : Anaerobic digestion, gas production, chicken manure,statistical analysisPage Number : 91Adviser : Assoc. Prof. Dr. rfan AR