Medyadaki trafik konulu haberlerin içerik analizi
Concent analysis of traffic related news in media
- Tez No: 196682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
MEDYADAK TRAF K KONULU HABERLER NÇER K ANAL Z(Yüksek Lisans Tezi)Fevzi BAŞKÖYGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETSürücü davranışlarını etkileyen birçok faktörden birisi de medyadır. Medyaözellikle de haber ve reklâm yoluyla sürücülük kültürüne tesir eder. Buçalışmada medyanın haberler vasıtasıyla trafik anlayışına ne tür bir katkısağladığı araştırılmış ve eğitici olmaktan ziyade sansasyonel bir yaklaşımbenimsediği tespit edilmiştir. Medyanın haberleri ele alış biçimleri, haberlerdevurgu yaptıkları ve atladıkları öğeler, toplumu eğitici görüşlere yer verilipverilmediği de trafik sistemimiz açısından önemlidir. Medya, bu araştırmanınsonuçlarından anlaşıldığı kadarıyla, trafik konulu haberlere karşı takındığıduruş nedeniyle çözümün değil problemin bir parçasıdır. Medya kendigörüşleri doğrultusunda attığı trafik haberi başlıklarını toplumsal trafikkültürünü de düşünerek daha dikkatli seçmelidir. Bu araştırmanınbulgularından medyanın trafik kazası merkezli ve olumsuzluk içeren habercilikyerine süreç merkezli haberciliğe yönelmesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır.Kamu çıkarlarını her türlü kişisel, politik ve ekonomik çıkarların üzerinde görenbir iletişim ortamı, kurallara uyma bilincine daha olumlu katkılar sağlayacaktır.Bilim Kodu : 708.1.134Anahtar Kelimeler : Trafik kültürü, trafik haberleri, medya, içerik analiziSayfa Adedi : 219Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
CONTENT ANALYSIS OF TRAFFIC RELATED NEWS IN MEDIA(M.Sc. Thesis)Fevzi BAŞKÖYGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTOne of the factors affecting the behavior of drivers is the media. Media affectsthe driving culture in particular via news and advertisement. Throughout thisstudy it is researched on what kind of contribution media via news has on thesense of traffic and it is concluded that it has adapted a sensational approachrather than an educational one. That the form of news the media handlesemphasis or ignorance of the news items they do and educative views in termsof society the media place is also important for traffic systems. As per theconclusion this research reaches, the media is not the part of the solution butthe problem due to the standing point where it is about the traffic related news.Media should select the traffic related news headlines in agreement with theirviews more carefully taking into consideration the social traffic culture. Out ofthe findings of this research, it is disclosed that the media must be orientedtowards ?process-centric? reporting rather than ?traffic accident-centric? andnegative content ones. A communication environment which views commoninterests will ensure positive contributions in terms of consciousness ofobserving the rules.Science Code : 708.1.134Key Words : Traffic culture, traffic news, media, analysis of contentPage Number : 219Adviser : Asst. Prof. Kurtuluş BORAN