Hidrofobik özellikli poli[2-(dietilamino)etilmetakrilat-ko-n-vinil-2-pirolidon/oktadesilakrilat] hidrojellerinin sentezi ve yüzey aktif madde adsorpsiyonunda kullanımı
Synthesis and use for surfactant adsorption of hydrophobic poly[N-(diethylamino)ethylmethacrylate-co-N-vinly-2-pyrrolidone/octadecylacrylate]hydrogels
  1. Tez No: 196685
  2. Yazar: DEMET İZOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
H DROFOB K ÖZELL KLPOL [2-(D ET LAM NO)ET LMETAKR LAT-KO-N-V N L-2-P ROL DON/OKTADES LAKR LAT] H DROJELLER N N SENTEZ VEYÜZEY AKT F MADDE ADSORPS YONUNDA KULLANIMI(Yüksek Lisans Tezi)Demet ZOLGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETHidrofobik özellikli poli[2-(Dimetilamino)etilmetakrilat-ko-N-vinil-2-prolidon/ oktadesilakrilat] [P(DEMA-ko-VP/OA)] hidrojelleri, sabitmiktarlarda DEMA, VP monomerleri ve farklı miktarlarda hidrofobikkarakterli OA monomeri varlığında, etilenglikoldimetakrilat (EGDMA)çapraz bağlayıcısı ile amonyum persülfat (APS)-N,N,N',N'-tetrametilendiamin (TEMED) başlatıcı sistemi kullanılarak t-butilalkoliçerisinde serbest radikal polimerleşme tepkimesiyle sentezlenmiştir.Farklı miktarda OA içeren P(DEMA-ko-VP/OA) hidrojellerinin saf suiçerisindeki denge şişme oranları sıcaklığın bir fonksiyonu olarakincelenmiştir. Hidrojellerin denge şişme oranlarından çapraz bağlararası mol kütlesi ( M c ), polimer-çözücü etkileşim parametresi ( χ ) veetkin çapraz bağ yoğunluğu (ν eD ) hesaplanmıştır. Flory-Rehnerteorisine göre hesaplanan teorik şişme değerleri ile jellerin deneyseldeğerleri oldukça iyi uyum göstermiştir. Ayrıca, farklışişmederişimlerde sodyum dodesil sülfat (SDS) ve dodesiltrimetilamonyumbromür (DTAB) yüzey aktif madde çözeltilerinde bu hidrojellerin dengeşişme oranlarının sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. SDS veya DTABderişiminin artışı ile hidrojellerin hacim faz geçiş sıcaklığının arttığıgörülmüştür. Buna ek olarak, floresans emisyon spektrumlarıkullanılarak, bu hidrojellerin OA miktarına bağlı olarak SDS ve DTABmoleküllerini adsorplama kapasiteleri belirlenmiştir. Floresansçalışmalarından, hidrojellerle yüzey aktif maddeler arasında iyi biretkileşim olduğu görülmüştür. Diğer taraftan, hidrofobik monomeriçeriğinin artması ile hidrojellerin adsorpsiyonlarının da arttığıbulunmuştur.Bilim Kodu : 201.1.117Anahtar Kelimeler : Hidrofobik özellikli P(DEMA-ko-VP/OA)hidrojelleri, şişme, ağ yapı parametreleri, yüzeyaktif madde, adsorpsiyon, floresansSayfa Adedi : 110Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND USE FOR SURFACTANT ADSORPTION OFHYDROPHOBIC POLY[N-(DIETHYLAMINO)ETHYLMETHACRYLATE -CO-N-VINYL-2-PYRROLIDONE/OCTADECYLACRYLATE] HYDROGELS(M.Sc. Thesis)Demet ZOLGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTHydrophobically poly[N-(Diethylamino)ethylmethacrylate-co-N-vinyl-2-pyrrolidone/octadecylacrylate], [P(DEMA-co-VP/OA)], hydrogels weresynthesized by a free-radical crosslinking copolymerization of N-(Diethylamino)ethylmethacrylate (DEMA), N-vinyl-2-pyurolidone (VP)and different amounts of hydrophobic octadecyl acrylate (OA) in t-butylalcohol by using 1,2-ethyleneglycoldimethacrylate (EGDMA) ascrosslinker, ammonium persulfate (APS) as the initiator and N,N,N?,N?-tetramethylethylenediamine (TEMED) as the activator. The equilibriumswelling ratios of P(DEMA-co-VP/OA) hydrogels with different OAcontent were examined in pure water as a function of temperature. Theaverage molecular mass between crosslinks ( M c ), polymer-solventinteraction parameter ( χ ) and effective crosslinking density (ν eD ) werecalculated from the equilibrium swelling values. It was shown that theFlory-Rehner theory of swelling equilibrium provides a satisfactoryagreement to the experimental swelling data of the hydrogels. On theother hand, the equilibrium swelling ratio of P(DEMA-co-VP/OA)hydrogels with different OA content were examined as a function oftemperature in aqueous solutions of sodium dodecyl sulfate (SDS) anddodecyltrimethylammonium bromide (DTAB). It was shown that thevolume transition temperature increased with increasing of SDS orDTAB concentrations. In addition, the adsorption of these surfactantmolecules on the P(DEMA-co-VP/OA) hydrogels were determined byusing fluorescence emission spectrometer depending on OA content.The fluorescence probe studies showed that there is a good interactionbetween hydrophobic hydrogels and surfactants molecules. It wasfound that the adsorption of surfactant molecules on the P(DEMA-co-VP/OA) hydrogels increased with increasing OA content in thehydrogel.Science Code : 201.1.117Key Words : Hydrophobically P(DEMA-co-VP/OA) hydrogels,swelling, network parameters, surfactant,adsorption, fluorescencePage Number : 110Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tuncer ÇAYKARA