Türk Telekom erişim şebekelerinde performans ölçümü: Veri zarflama analizi (VZA) uygulaması
Performance measurements in Türk Telekom access networks: A data envolepment analysis (DEA) application
  1. Tez No: 196691
  2. Yazar: SERDAR KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
TÜRK TELEKOM ER Ş M ŞEBEKELER NDEPERFORMANS ÖLÇÜMÜ:VER ZARFLAMA ANAL Z (VZA) UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Serdar KOÇAKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETBu tezde Türk Telekom l Müdürlüklerinde bulunan Erişim Şebekeleribölümlerinin performansları, Veri Zarflama Analizi (VZA) tekniği ileölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 82 adet Türk Telekom l MüdürlüğününErişim Şebekeleri bölümleri seçilmiş ve etkinlik ölçümleri yapılmıştır. Etkinlikölçümünü en iyi yansıtabilecek değişkenler seçilmiş ve ilgili veriler derlenmiştir.Daha sonra hem girdiye yönelik hem de çıktıya yönelik VZA modellerikurulmuş ve modelin çözümleri L NDO ve Frontier Analyst programlarıylagerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, ilgili değişken değerleri ışığında, mevcut durumve hedeflenen durum şeklinde karşılaştırılmıştır.Bilim Kodu : 919.1.148Anahtar Kelimeler : Telekomünikasyon, Veri Zarflama Analizi, EtkinlikSayfa Adedi : 122Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hadi Gökçen
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE MEASUREMENT IN TÜRK TELEKOMACCESS NETWORKS:A DATA ENVELOPMENT ANALYSIS (DEA)APPLICATION(M.Sc. Thesis)Serdar KOÇAKGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this thesis, it is tried to measure the performance of Access NetworkDepartments in Türk Telekom Directorates by means of Data EnvelopmentAnalysis (DEA). For this purpose, 82 Access Network Department in TürkTelekom Directorates were selected and efficiency measurements of them havebeen performed. The variables that reflect the efficiency measurement in thebest way have been selected and related data has been collected. In addition,models of data envelopment analysis (DEA) were constructed for both input andoutput, the models have been solved by using LINDO and Frontier Analyst. Allresults by means of related variables have been compared with existent andtarget situation.Science Code : 919.1.148Key Words : Telecommunication, Data Envelopment Analysis (DEA),EfficiencyPage Number : 122Adviser : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN