Nanoelektronikte moleküler ve nano ölçekteki cihazlar
Molecular and nanoscale devices in nanoelectronics
  1. Tez No: 196690
  2. Yazar: BEYZA ALCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BURUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
NANOELEKTRONİKTE MOLEKÜLER VENANO ÖLÇEKTEKİ CİHAZLAR( Yüksek Lisans Tezi )Beyza ALCANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETSon zamanlarda, mikron-ölçek veya mikroelektronik cihazların yerini kuantummekaniksel etkiler kullanılarak çok daha küçük boyutlardaki nanometreölçeğinde tasarlanan cihazlar almıştır. Nanoelektronik cihazları çok genişuygulaması olan iki alanda incelenmektedir. Katı-hal kuantum etkilinanoelektronik cihazlar ve moleküler elektronik cihazlar. Öncelikle son birkaçyılda, moleküler ölçekteki lojik devre tasarımların gerçekleştirilmesinde çokönemli ilerlemeler olmuştur. Aynı zamanda moleküler cihazlar ve bu cihazlarınözelliklerinin anlaşılmasında faydalı olacak malzeme tipleri araştırılmıştır.Günümüzde çeşitli moleküllerin akıl almaz bir küçüklükte ve geleneksel silikonmikroçiplerdekilerden bir milyon kez daha küçük anahtarlar, teller,transistörler, doğrultucular ve hafıza elemanları olarak kullanılabileceğikanıtlanmıştır ve pratik uygulamaları vardır. Bu çalışmadaki amaç,elektronikteki moleküler ve nano-ölçekli materyal ve cihazlar genel olarakincelenmiştir.Bilim Kodu : 626.04.01Anahtar Kelimeler : Nanoteknoloji, Nanoelektronik, Moleküler Elektronik,Kuvantum Mekanik Etkileri, Karbon Nano tüpler,Moleküler TellerSayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa BURUNKAYA
Özet (Çeviri)
MOLECULAR AND NANOSCALE DEVICES INNANOELECTRONICS(M.Sc. Thesis)Beyza ALCANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTRecently, Micron-scale or microelectronic device will be replaced with newdesigns for devices that use of the quantum mechanical effects that dominate onthe much smaller, nanometer scale. We can examine in two broad areas ofnanoelectronic devices. That is Solid-state quantum-effect nanoelectronicdevices and molecular electronic devices. Over the past several years, therehave been many significant advances toward the realization of logic designs onthe molecular scale. Also, I has been researched the types of materials that willbe useful for understanding of the molecular devices and their properties. It hasbeen demonstrated that different molecules could serve as incomprehensiblytiny switches, wires, transistors, rectifiers and storage devices one million timessmaller than those on conventional silicon microchip. The purpose of this reviewis to provide a general introduction to molecular and nano scale materials anddevices in electronics.Science Code : 626.04.01Key Words : Nanotecnology, Nanoelectronics, Molecular Electronics,Quantum Mechanical Effects, Carbon Nano Tubes,Molecular WiresPage Number : 90Adviser : Assist. Prof. Mustafa BURUNKAYA