Toplamsal integral tip operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties by summation integral type operators
- Tez No: 196692
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAYAT İSPİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Srivastava ve Gupta tarafından tanımlanmış olan Gn ,c toplamsalintegral tip lineer pozitif operatörler genel ailesinin farklı fonksiyon uzaylarındayaklaşım özellikleri araştırılmıştır. İlk olarak, [0, â ) da sürekli ve â dapolinomsal büyüme hızına sahip fonksiyonların uzayında Gn ,c operatörlerdizisinin ağırlıklı yaklaşım özellikleri incelenerek ağırlıklı süreklilik modülücinsinden bu operatörlerin yaklaşım hızı elde edildi. İkinci olarak, Gn ,coperatörler dizisinin simultaneous yaklaşım özellikleri araştırılarak noktasalyakınsaklık teoremi ve Voronowskaja tip asimptotik yaklaşım teoremi eldeedildi. Ayrıca düzgün fonksiyonlar için Gn ,c operatörleri ile yaklaşımınderecesine ait bir oran verildi. Son olarak, Gn ,c operatörlerinin Bezier varyantıtanımlanarak sınırlı salınımlı fonksiyonlar için bu operatörler dizisininyaklaşım hızı üzerine bir oran elde edildi.Bilim Kodu : 204.1.095Anahtar Kelimeler :Toplamsal integral tip operatörler, yaklaşım hızı,simultaneous yaklaşım, Bezier varyant, sınırlısalınımlı fonksiyonlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated the approximation properties of a general familyof summation integral type linear positive operators Gn ,c , defined by Srivastavaand Gupta, in different function spaces. Firstly, we investigated the weightedapproximation properties of the sequence of the operators Gn ,c for continuousfunctions on [0, â) and having polynomial growth at infinity. We estimated rateof convergence of these operators in terms of the weighted modulus ofcontinuity. Secondly, we studied the properties of simultaneous approximationby the operators Gn,c . We established the basic pointwise convergence theoremand Voronowskaja type asymptotic approximation theorem. Moreover, we gavean estimate of degree of approximation by Gn ,c for smooth functions. Finally, weintroduced the Bezier variant of the operators Gn ,c and obtained an estimate ofthe rate of convergence of sequence of these operators for functions of boundedvariation.Science Code : 204.1.095Key Words : Summation integral type operators, rate of convergence,simultaneous convergence, Bezier variant, boundedvariation functions.