Web sayfalarının görsel kullanılabilirliği
Visual usability of web pages
- Tez No: 196719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
iiiWEB SAYFALARININ GÖRSEL KULLANILABİLİRLİĞİ(Yüksek Lisans Tezi)Seçil YILMAZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMart 2006ÖZETİnternet, çok kısa bir zamanda hızla gelişerek, teorik bir kavramdan günümüzdünyasının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Son veriler, yaklaşık6,5 milyar insanın yaşadığı dünyada, İnternet kullanıcısı sayısının 1 milyarsınırına dayandığını göstermektedir. İnternet insanların, yaşama, çalışma hattaeğlenme tarzını değiştirmektedir ve bütün belirtiler İnternetin bu inanılmazgelişiminin devam edeceğini işaret etmektedir. Milyonlarca kişinin ve kurumunbir araya geldiği bu ortam bir iletişim ortamıdır; bu iletişim büyük oranda dagörsel olarak kurulur. İyi bir web iletişimcisi olmak için teknik, yapısal vegörsel özelliklerin doğru olarak biraraya getirildiği, kullanılabilir sitelertasarlamak gerekir. Bir web sitesi ziyaret etmesi beklenen hedef kitle ve bu hedefkitlenin temel gereksinimleri ve beklentileri belirlenerek tasarlanmalıdır.Üniversitelerdeki öğretim elemanlarının kişisel web siteleri de öğrenciler,öğretim elemanları ve diğer kişiler arasında önemli bir iletişim aracıdır, busebeple hedef kullanıcılar dikkate alınmalı ve bu doğrultuda web siteleritasarlanmalıdır. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi'nde farklı alanlarda çalışanakademisyenlerin kişisel web siteleri ile ilgili görüşleri alınmış, tercihleribelirlenmiş ve web tasarımındaki görsel kullanılabilirlik ilkeleri hakkındakibilgileri ölçülmüştür.ivBu çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, akademisyenlerin kendi websayfalarını kolay bir şekilde oluşturup güncelleyebilecekleri kişisel bir web sitesioluşturma sihirbazı geliştirilecektir.Bilim Kodu : 702.1.012Anahtar Kelimeler : Web sayfası, görsel kullanılabilirlik, web tasarımı.Sayfa Adedi : 96Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
vVISUAL USABILITY OF WEB PAGES(M.Sc. Thesis)Seçil YILMAZGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2006ABSTRACTInternet, progressing in a very short period of time, has evolved from a theoreticconcept into an indispensable part of our today?s world. Latest data show thatin a world of approximately 6,5 billion human beings, the number of internetusers has reached the level of 1 billion. Internet changes the way humans live,work and even entertain, and all indicators point to continued unbelievableprogress of the internet in the future. This medium where millions of people andorganizations meet is a medium of communication. This communication islargely established visually. For effective web communications, it is necessary todesign usable websites where technical, structural and visual characteristics arebrought together. A website should be designed by determining the targetaudience expected to visit the site and the needs and expectations of this targetgroup. Personal web sites of academic personnel are important communicationtools among students, instructors and other people. Therefore they have to bedesigned by taking these users into consideration. In this study, views ofacademicians of various fields in Gazi University about their personal websitesare collected, their preferences are determined and their knowledge level ofvisual usability principles of web design is measured.viIn the light of information obtained from this survey, a web site creation wizardby which academicians can self build and update their websites easily will bedeveloped.Science Code : 702.1.012Key Words : Web page, visual usability, web design.Page Number : 96Adviser : Assist. Prof. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL