Bor karbür esaslı seramik zırh ve adhesiv aşınma uygulamaları
Boron carbide based ceramic armor and adhesive wear applications
- Tez No: 196718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT İZCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bor, Türkiye için özel öneme sahip bir malzemedir. Geleceğin malzemesi olarak adlandırılan borun hammaddesini oluşturan minerallerin büyük bölümü ülkemizin topraklarında bulunmaktadır. Bustratejik malzemenin yalnızca hammadde olarak değil, işlenerek katmadeğer kazandırılmış ara ve son ürünler olarak geliştirilmesi, üretilmesive pazarlanması, ülkemiz için çok büyük bir ekonomik değer oluşturacaktır. Bu çalışmada, öncelikle bor ve bileşikleri hakkında genelbilgi verilmiş, daha sonra bor karbürün zırh ve adhesiv aşınma uygulamaları ağırlıklı olarak incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Bor, Bor Karbür, Zırh, Aşınma
Özet (Çeviri)
Boron is a material of high importance for Turkey. Boron is consideredto be the material of future and the world?s largest mineral reserveswhich are used as raw material for boron production, occur in ourcountry. Development, Production and Marketing of this strategicmaterial not only as raw material but also as value added mid- and end-products will provide outstanding economical value for Turkey. In thisstudy, following the brief description of boron and its compounds,armor and adhesive wear applications of boron carbide is elaborated.Key Words : Boron, Boron Carbide, Armor, Wear