Lazer kırınım yöntemi ile zeminlerin tane büyüklüğü dağılımının belirlenmesi ve hidrometre yöntemi ile karşılaştırılması
Determination of soil particle size distribution using laser diffraction method and its comparison with hydrometer method
- Tez No: 196733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
LAZER KIRINIM YÖNTEM LE ZEM NLER N TANE BÜYÜKLÜĞÜDAĞILIMININ BEL RLENMES VE H DROMETRE YÖNTEM LEKARŞILAŞTIRILMASI(Doktora Tezi)Mustafa ÖZERGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada, lazer kırınım ve hidrometre yöntemleri ile 200 no.lu elektengeçen zeminlerin tane büyüklüğü belirlenmiş ve bu iki yöntemkarşılaştırılmıştır. Çalışmanın ana konusunu oluşturan lazer kırınımyöntemiyle ilgili mevcut tek standart ISO 13320 (1999)'de sadece genel ilke vekurallar bulunmaktadır. Söz konusu standartta zemin örneklerinin ölçümüneilişkin her hangi bir bilgi veya öneri verilmediğinden, bu çalışmanın deneyselbulguları iki aşamada ele alınmıştır. Birinci aşamada, lazer kırınımanalizlerinde uygulanacak genel bir yöntem ortaya konulmuş, ikinci aşamadaise 72 adet doğal zemin örneği üzerinde her iki yöntemle belirlenen tanebüyüklüğü dağılım eğrileri ve kil yüzdeleri karşılaştırılmıştır. Elde edilensonuçlara göre, hidrometre yönteminin kil yüzdesini bazı örneklerde %29'akadar daha yüksek belirlediği saptanmıştır. Bu farkın tane şekli vemineralojisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bazı örnekler üzerindeyapılan XRD ve SEM analizleri bu düşünceyi desteklemektedir.Bilim Kodu : 714.1.050Anahtar Kelimeler : Lazer kırınım yöntemi, hidrometre deneyi, kil yüzdesiSayfa Adedi : 183Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SOIL PARTICLE SIZE DISTRUBUTION USINGLASER DIFFRACTION METHOD AND ITS COMPARISON WITHHYDROMETER METHOD(Phd. Thesis)Mustafa ÖZERGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, the particle size distribution of soils passing from No.200 sieveusing hydrometer and laser diffraction methods, and the results obtained fromboth methods were also compared. The only standard related to the laserdiffraction method, which is the main subject of this study, is ISO 13320 (1999).In this standard, only the general principles and rules are given. Because theISO 13320 (1999) standard does not include any information and suggestion forthe measurement of particle size distribution of soils, the experimental results ofthis study was assessed in two stages. In the first stage of the study, a generalmethod for the application of laser diffraction method to soil samples issuggested. In the second stage, particle size distribution curves and claypercentage determined by the two methods were compared. Based on the testresults, it was determined that hydrometer overestimates the clay percentage upto 30% in some samples. It was considered that this difference is probably dueto the grain shape and mineralogy. The XRD and SEM analyses performed onsome of the samples support this idea.Science Code : 714.1.050Key Words : Laser diffraction method, hydrometer test, clay percentagePage Number : 183Adviser : Ass. Prof. Dr. Mehmet ORHAN