400 kV reaktörlü iletim hatlarında tek-faz tekrar kapamanın incelenmesi
Single-phase reclosing on 400 kV transmission line with shunt reactor
  1. Tez No: 196734
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TABLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
400 kV REAKTÖRLÜ İLETİM HATLARINDATEK-FAZ TEKRAR KAPAMANIN İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Murat ÖZDEMİRGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu yüksek lisans tez çalışmasında, güç sistemlerinde sistem kararlılığıyönünden önemli bir yer tutan tekrar kapamanın güç sistemi üzerindekietkileri incelenmiştir. Tekrar kapama uygulamaları gözden geçirilerek,sekonder ark akımı ile sekonder toparlanma gerilimlerinin teorisiincelenmiş, hattın uzun olması ve hatta şönt reaktör kullanılmasıdurumlarında sekonder ark akımı ile sekonder toparlanma geriliminingenliklerindeki değişiklikler analiz edilmiştir. Elde edilen analizsonuçları sonra ATP bilgisayar simülasyon programında yapılansimülasyonlarla karşılaştırılmış ve sekonder ark akımı ile sekondertoparlanma gerilimine etki eden ana hususlar ortaya konmuştur. Buçalışmada 400 kV reaktörlü iletim hatlarında tekrar kapama ölü-zamanının yeterince uzun tutulması halinde, tek faz tekrar kapamanınbaşarıyla uygulanabileceği deneysel olarak ortaya konmuştur.Bilim Kodu : 905. 1.150Anahtar Kelimeler : Tek-faz tekrar kapama, sekonder ark akımı,toparlanma gerilimi, ölü-zamanSayfa Adedi : 83Tez Yöneticisi : Prof.Dr.M.Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
SINGLE-PHASE RECLOSINGON 400 kV TRANSMISSION LINE WITH SHUNT REACTOR(M.Sc. Thesis)Murat ÖZDEMİRGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this Msc. Thesis, the effects of reclosing, for which is important withrespect of stability in power systems, on power systems and after thatreclosing applications are explained. Then secondary arc current andsecondary recovery voltage are introduced teorically and amplitudes ofthose values are calculated with respect to lenght of transmission lineand in case of using shunt reactor. After that those which affectedsecondary arc current and secondery recorvery voltage are introducedby simulations in ATP, which is computer simulation program.Application of reclosing on 400 kV transmission line with shunt reactorcan be applied successfully in case of keeping dead-time long enoughby simulations.Science Code : 905. 1.150Key Words : Single-phase reclosing, secondary arc current,recovery voltage, dead-timePage Number : 83Adviser : Prof.Dr.M.Cengiz TAPLAMACIOĞLU