Kesintisiz güç kaynaklarının incelenmesi 450 VA'lık bir kesintisiz güç kaynağının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Uninterruptible power supplies design and implementation of 450 VA power supply
- Tez No: 196732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
iiiKESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARININ İNCELENMESİ450 VA'LIK BİR KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞININTASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Hasan ÇEVİKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMart 2006ÖZETBu tezde, şehir şebekesi kesilmelerine karşı, bilgisayar sistemleri,haberleşme sistemleri ve tıbbi elektronik cihazlar gibi kritik yüklerisınırlı bir süre besleyen kesintisiz güç kaynakları incelenmiş ve yaklaşık450 VA'lık, 50 Hz kare dalga çıkış verebilen pratik bir çalışmagerçekleştirilmiştir.Gerçekleştirilen kesintisiz güç kaynağı, şebeke enerjisi kesildiğindekritik yüke enerji aktaracak şekilde, beklemeli (off line) olaraktasarlanmıştır. Sistem doğrultucu ve akü şarj edici, akü grubu, evirici veçıkış transformatörü olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır.Evirici çıkışı, 100 Hz'de çalışan, orta nokta bağlantılı push-pull trafoluyapıdadır. Deneysel sonuçlar, sistemin kendisinden beklenenözelliklere sahip olduğunu göstermiştir.Bilim Kodu : 905Anahtar Kelimeler : kesintisiz güç kaynağı, evirici, kare dalgasinyaliSayfa Adedi : 98Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
ivUNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLIESDESIGN AND IMPLEMENTATION OF450 VA POWER SUPPLY(M.Sc. Thesis)Hasan ÇEVİKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2006ABSTRACTIn this thesis, investigates uninterruptible power supplies (ups) used tosupply continuous electrical power to critical loads such as computers,communication systems, medical instruments. A small ups system wasimplemented capable of driving 450 VA power to the load with 50 Hzmodified square wave waveforms.The ups system of off line mode is designed and implemented. Thesystem consist of four main blocks, that are rectifier and batterycharger, battery, inverter and output transformer.Inverter operates as a switched mode push-pull connected unit with acenter tapped transformer at 100 Hz. Experimental results are in fullagreement with those calculated during the design process.Science Code : 905Key Words : uninterruptible power supply, inverter,square wawe signalPage Number : 98Adviser : Yrd.Doç.Dr. Fadıl ÇELİKKOL