Determining optimal inventory and discount levels in multi store, multi item inventory systems
Çoklu mağaza ve çoklu ürün envanter sistemlerinde optimum envanter ve indirim seviyelerinin belirlenmesi
- Tez No: 196795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZETÇOKLU MAĞAZA VE ÇOKLU ÜRÜN ENVANTER S STEMLER NDEOPT MUM ENVANTER VE ND R M SEV YELER N NBEL RLENMESBu çalışmada, Türkiye'nin en büyük kitap ve müzik mağaza zincirlerinden birininenvanter sistemi yönetimi incelenmiştir. Bizim amacımız en iyi sipariş verme politikasını vefiyatlandırma seçeneğini tespit ederek firmanın karlılığı arttırmaktır. Simulasyon modelininoluşturulması ve iki farklı sipariş verme politikası ile çalıştırılması sonucu başarıyaulaşılmıştır. lk politika; mağazanın, depodan ve diğer mağazalardan ürün almasına izinvermektedir. kinci politika mağazalar arası ürün transferine izin vermemektedir. Modeldegerekli olan veriler geçmiş iki yıllık satış verilerinden elde edilmiştir. Sonuçlar, mağazalararası ürün transferine izin verilmesinin firmanın karlılığını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca,sonuçlar fiyatlarda herhangi bir indirim yapmamamın daha karlı olduğunu göstermiştir. Buçalışma, yöneticilere; sipariş verme, fiyatlandırma ve mağazaların envanter seviyelerininbelirlenmesi süreçlerinde yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINING OPTIMAL INVENTORY AND DISCOUNT LEVELSIN MULTI-STORE, MULTI-ITEM INVENTORY SYSTEMSThis study focuses on the management of the inventory system in one of the biggestbook and music chain stores in Turkey. The aim is to increase the profitability of the firmby determining the best ordering policy and the discount option. This is achieved bydeveloping a simulation model and running it for two types of ordering policies. In the firstpolicy, a store is allowed to receive products both from the warehouse and other stores.The second policy does not allow transfer of the products between stores. The necessaryinput data for the model is derived form the actual sales data within the past two years. Theresults indicate that transferring products between stores increases the profitability of thesystem. It is also found making discounts on the prices is not economically viable. Theoutcomes of this study guide the managers in their decision-making process of orderingand pricing on the basis of product groups, and determining the inventory levels at eachstore.