Coordination under random yield and random demand
Rassal arz ve rassal talep altında koordinasyon
  1. Tez No: 196796
  2. Yazar: MEHMET GÜRAY GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı iki ayrı sistem uzerinde yapılan calışmalara cevaplar bularakü şskoordinasyon literatüründeki bir boşlu˜u doldurmaktır.uu sgCalışmanın ilk bülümü rassal talep ve rassal arz altındaki bir gazeteci cocukşs ou u şproblemini analiz etmektedir. Sistemin merkezi cüzümü hatırlatıldıktan sonra da˜ıtıkşo u u gcüzüm ve beş ayrı kontrat incelenmiştir. Bazı kontratların sistemi koordine etti˜i,şo u s s gbazılarının ise ancak ek varsayımlar ile koordine edebildi˜i güsterilmiştir. Beklenengo szincir kˆrına ek olarak, bu kˆrın varyansı kapalı formda yazılmış ve parametreler ilea a sbeklenen kˆr, beklenen kˆrın varyansı ve optimal sipariş miktarı arasındaki ilişkilera a s ssayısal ürneklerle gsterilmiştir.o sTezin ikinci kısmı ise montaj sistemlerini incelemektedir. Talebin yanı sıra,˙tedarikşilerin urünleri de rassaldır. Iki tedarikşi ve N-tedarikşi sistemlerin beklenenc üu c ckˆr fonksiyonlarının dış bükey oldu˜u güsterilmiştir.a su g o s Optimal sipariş miktarlarınısteker teker cüzmek yerine beklenen kˆr fonksiyonları, tedarik zincirinin kˆr fonksiy-şo a aonu, ureticinin kˆr fonksiyonunun bir katı haline gelecek şekilde yazılmıştır. Zorunluü a s suyum rejimi altında koordinasyon sa˜layan dürt kontrat sunulmuştur. Bu kontratlarg o sfarklı kontratların odemelerini işeren karma kontratlardır. Farklı seneryolar ile merkeziü ccüzüm ile konratlar uzerine sayısal ürnekler sunulmuştur.şo u ü o s
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to fill a gap in coordination literature by providinganswers to two distinct research questions on two different systems: A newsvendorsystem and an assembly system.First part of the study analyzes a newsvendor problem with random yield andrandom demand. Recalling the centralized solution, the system is decentralized andfive different contracts are studied. It is shown that some of the contracts coordinatethe chain while the others can coordinate with additional assumptions. In addition tothe expected chain profit, variance of expected chain profit is written in closed formand the relation between the parameters and the expected profit and variance of theexpected profit and the optimal order quantity is illustrated with numerical examples.Second part of the study deals with an assembly system. As well as the demand,the yield of the suppliers are random. Concavity of expected chain profit of both two-supplier and N -supplier assembly system is shown. Instead of solving the optimal orderquantities explicitly, the expected profit of the manufacturer and the chain is written issuch a way that the manufacturer?s function becomes a portion of that of the chain?s.Four different contracts are proposed which are shown to coordinate the chain underforced compliance. The contracts are mixed type of contracts which includes paymentsfrom different contract schemes. Several different scenarios are created and numericalexamples for centralized solution and contract schemes are provided.