Audio source separation with convolutively mixed signals
Evrişilerek karışmış ses işaretlerinin ayrıştırılması
- Tez No: 196813
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEREM HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
vüOZETËşË Ëş ËËEVRISILEREK KARISMIS SES ISARETLERININş şAYRISTIRILMASIşBu tezde, evrişilerek karışmış ses kaynaklarının mikrofon dizilimleri kullanılaraks ssayrıştırılması problemini ele aldık. Bağımsız Bileşen Analizi (BBA/ICA) bu problemins g sşüzümündeki başlıca istatistiksel yüntemdir. Gerşek oda koşullarında ses sinyallerininco u u s o c skayıtları genellikle sinyalin kendisini işerdiği gibi, aynı zamanda bu sinyalin gecikmişc g sve genliği modüle edilmiş hallerini de işerir. Bu durum, odanın duvar, tavan ve ta-g u s cbanından ve odanın işindeki eşyalardan yansıyan yankılanmalardan kaynaklanır. Buc stür ortamlardaki karışmış sinyallerin ayrımı oldukşa zor bir problemdir. Bu problemeu ss chem zaman boyutunda hem de frekans boyutunda cüzümler mevcuttur. Biz bu tezdeşo ucgşoğunlukla BBA'nin her frekans bandında ayrı ayrı kullanıldığı frekans boyutundakigşüzümlere odaklanıldı. Frekans boyutunda BBA'nde karşılaşılan en temel problemco u ssolan permütasyon belirsizliğini iki temel yaklaşımla ele aldık: Geleneksel huzmelemeu g steorisinin bir sonucu olarak ortaya cıkan DOA (Varış Yünü) yüntemi ve durağan ol-ş s ou o gËmayan konuşma sinyallerinden ortaya cıkan Frekanslararası Ilinti yüntemi. Geleneksels ş ove Uyarlanabilir Huzmeleme yüntemleri de bu tezde uygulanmıştır. Bu yüntemlero s oyayılım ï¬ziğinden yararlanarak ses kaynaklarını ayırırlar.g
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTAUDIO SOURCE SEPARATION WITH CONVOLUTIVELYMIXED SIGNALSIn this thesis, we addressed the problem of audio source separation of convo-lutively mixed signals using microphone arrays. Independent Component Analysisis a major statistical tool for solving this problem. In real room environments, therecordings of audio signals usually involve the signal itself as well as some delayed andamplitude modulated versions of this signal. This is due to reverberation or echo ofthe room which occurs as a result of reï¬ection of walls, ceiling, ground as well as thefurniture inside. Separation of signals that are mixed in these kinds of environmentsis a challenging problem. There exist both time-domain and frequency-domain solu-tions to this problem. We mostly focus on frequency domain methods where ICA isperformed separately in each frequency bin. Permutation ambiguity which is the basicproblem in frequency domain ICA, is also handled with two basic approaches whichare, direction of arrival method which is motivated by conventional beamforming the-ory and interfrequency correlations which is motivated by nonstationarity of speechsignals. Conventional and Adaptive Beamforming methods are also implemented here.These methods separate sources by exploiting the physics of the propagation.