Free vibration analysis of a non-uniform free-ended beam with weighted residual methods
Ağırlıklı artık metodları ile serbest uçlu düzgün olmayan bir kişinin serbest titreşim analizi
- Tez No: 196814
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY, PROF. DR. MUHİTTİN SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Matematik, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mathematics, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
vÖZETA IRLIKLI ARTIK METODLARI LE SERBEST UÇLU DÜZGÜNOLMAYAN B R K R N SERBEST T TRE M ANAL ZBu çalı mada, iki ucu serbest, düzgün olmayan bir kiri in enine titre imi, Euler-Bernoulli kiri teorisine dayanan belirleyici diferansiyel denkleminin yakla ık yöntemolarak a ırlıklı artık metodlarının uygulanarak çözülmesi ile analiz edilmi tir. Öncelikle,çe itli kiri teorileri gözden geçirilmi ve kar ıla tırılmı ve içlerinden çalı manın devamıiçin temel yapısı sebebiyle Euler-Bernoulli kiri teorisi seçilmi tir. Düzgün bir kiri in ilkbe titre im modu için Galerkin Metodu ile bulunan dogal frekansların yakla ıkdegerlerinin gerçek sonuçlara yakınsaması incelendikten sonra, düzgün olmayan elastik birkiri in dogal frekanslarını yakla ık olarak bulabilmek için farklı a ırlıklı artık metodları vevarsayılan yakla ık fonksiyonların kombinasyonlarından olu an denemeler yapılmı tır. Eniyi yakla ımla sonuçlanan Galerkin Metodu ve deneme fonksiyonu olarak kuvvet serisikullanarak serbest uçlu düzgün olmayan elastik bir kiri in ilk altı titre im modu için do alfrekanslarının de i en sistem parametrelerine göre de i imi incelenmi tir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTFREE VIBRATION ANALYSIS OF A NON-UNIFORM FREE-ENDEDBEAM WITH WEIGHTED RESIDUAL METHODSIn this study the transverse vibration of a non-uniform free-ended beam is analyzedby solving its governing differential equation based on Euler-Bernoulli Theory withweighted residual methods as approximate methods. First, several beam theories arereviewed and compared and among them Euler-Bernoulli theory is chosen for further studydue to its basic structure. After studying the convergence of the approximate valuesobtained with Galerkin Method to the exact values of the natural frequencies for the firstfive modes of vibration of a uniform beam, several trials with combinations of differentweighted residual methods and assumed basis functions are investigated to findapproximate values for natural frequencies of a non-uniform elastic beam. Using GalerkinMethod and power series as trial function, which resulted in best approximation, thevariations of natural frequencies for the first six modes of vibration of the free-ended non-uniform beam with changing system parameters are investigated.