The design priciples of linear feedback shift regizter based clock controlled stream ciphers
Doğrusal geri beslemeli kayan saklaç tabanlı saat kontrolü dizi tip şifrelerin tasarım ilkeleri
  1. Tez No: 196818
  2. Yazar: İMRAN ERGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dizi tip şifreleme algoritmaları güvenli sayısal haberleşme uygulamalarında kullanılanen yaygın şifreleme metotlarındandır. Bu tip şifreleme algoritmaların çoğunluğu basitliğinden,donanımdaki hızından ve iyi istatistiksel özelliklere sahip olduğundan Doğrusal GeriBeslemeli Kayan Saklaçları (LFSRs) tasarımlarında kullanmaktadır. Yüksek periyotlu,yüksek doğrusal karmaşıklığa ve belirli rasgelelik özelliklerine sahip olmayan çıktı dizileriüreten dizi tip şifreleme algoritmaları güvenlik uygulamalarına uygun değildir. Bununlabirlikte, bir dizi tip şifreleme algoritması bilinen saldırılara karşı örneğin; zaman-belleködünleşimi saldırıları, böl-fethet saldırıları ve ilinti saldırıları, yüksek direnç göstermelidir.Saat kontrollü kayan saklaçları bu tip şifreleme algoritmalarında kullanmak istenen özelliklerigerçekleştirmesi açısından iyi bir alternatiftir.Bu tezde, kriptografik olarak güvenli LFSR tabanlı saat kontrollü dizi tip şifrelerintasarım ilkeleri anlatılmakta ve isimleri ANER-H ve CSDS olan iki tane yeni dizi tipşifreleme algoritması önerilmektedir. Ayrıca bu algoritmaların ürettikleri çıktı dizilerininözellikleri ve algoritmaların bilinen bazı saldırılara karşı dirençleri çalışmada verilmektedir.Matematiksel açılımlar ve simülasyon sonuçları ışığında iki algoritmanın da istenen minimumçıktı özellikleri gereksinimleri yerine getirdiği ve bilinen bazı saldırılara karşı yüksek direncesahip olduğu gösterilmektedir. Yüksek güvenlik sağlamalarının yanı sıra, CSDS özellikleyazılımda çok hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer yandan ANER-H basit elemantasarımlarından dolayı hem donanım hem de yazılım ortamlarındaki uygulamalara imkanvermektedir.
Özet (Çeviri)
Stream ciphers are one of the most important classes of encryption algorithms used to ensure security in digital communication. The design of many stream ciphers is based on use of Linear Feedback Shift Registers (LFSRs), due to their simplicity, speed of implementation in hardware and providing sequences with good statistical properties. A stream cipher can not be considered suitable for cryptographic applications unless its output sequences have large periods, large linear complexities and possess certain randomness properties. Moreover a stream cipher must provide high resistance against well known cryptanalytic attacks such as time-memory trade-off attacks, divide-conquer attacks and correlation attacks. The use of clock-controlled shift registers in key stream generators can be a good alternative for achieving these properties. In this thesis, the design principles of a cryptographically secure LFSR based clock controlled stream ciphers are described and two new stream cipher algorithms ANER-H and CSDS are presented. In addition, key stream properties of these algorithms and their resistance with respect to some well known cryptographic attacks are investigated. From the mathematical expressions and simulation results, it is shown that the two algorithms produce key stream sequences with satisfying basic security requirements and provide high resistance against currently known styles of attacks. Within their security powers, the CSDS is also designed to be very fast, especially for software usage. On the other hand, the stream cipher ANER-H can be applicable for both in hardware and software, due to its conceptually simple design.