Simulation of maritime transit traffic in the İstanbul channel
İstanbul boğazı transit geçiş trafiğinin modellenmesi
  1. Tez No: 196819
  2. Yazar: BİNNUR ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
vüOZET˙ ğ ˙ ş ˙ş ˙ğ˙ ˙ISTANBUL BOGAZI TRANSIT GECIS TRAFIGININ˙MODELLENMESIAdeta bir nehir gibi, cok dar ve keskin dünüşlü bir coğrafi yapıya sahip olan Türkş o us u g uBoğazları dünya uzerindeki en ünemli su geşiş sistemlerinden bir tanesidir. Bu zorg u ü o cscoğrafi koşulların yanı sıra, Boğazda bulunan küprüler, enerji nakil hatları, meteorolo-g s g oujik şartlar, yoğun ve gittikşe artan transit ve yerel trafik, gemi ve kargo karakteristikleri,s g cBoğazlardaki deniz taşımacılığını cok daha riskli bir konuma getirmektedir. Türkiyeg s g ş uCumhuriyeti, bu yoğun risk ortamında bir minimum temel düzen sağlayabilmek veg u grisklerin kontrolden cıkmasını onlemek işin, bazı Transit Deniz Trafiği Kuralları uygu-ş ü c glamaktadır. Bu calışma, bahsi geşen trafik kurallarını ve düzenlemeleri, trafik türü veşs c u uuyoğunluğunu, taşınan kargoların ozelliklerini, meteorolojik ve coğrafi şartları, kılavuzg g s ü g skaptan ve rümorkür gibi hizmetleri kapsayan bir ?Boğaz Transit Geşiş Benzetim Mod-o o g cselini? işermektedir. Modelde iki ana geşiş şeridinin ve ek bir onde seyreden gemiyic cs s ügeşiş şeridinin olduğu varsayılmıştır. Modelde bulunan beş tip gemi ve bunlara bağlıcs s g s s güzellikler de geşmiş veriler kullanılarak oluşturulmuştur. Sisteme gelen gemiler, Ku-o cs s srallar ve Düzenlemeler şerşevesinde Boğaz'ın geşişe uygun ve güvenli olup olmadığınıu cc g cs u gkontrol ederek geşiş yapar. Modelin, süzü edilen kuralların yanı sıra, Boğaz'daki trafikcs ou gtürü ve yoğunluğunun, meteorolojik şartların, kılavuz kaptan ve rümorkür gibi hizmet-uu g g s o olerin, deniz trafiği ustündeki bütünsel etkilerini incelemeye, geşmişi değerlendirirken,güu uu cs ggeleceğe dair planlama yapmaya yünelik bir platform oluşturması beklenmektedir.g o sCalışmada elde edilen ve raporlanan sonuşlar, bu faktürler arasındaki ilgi cekici ilişkilerişs c o ş sde aşıkşa güstermektedir. Altı farklı etmenin yirmi bağımlı değişken uzerindeki etk-cc o g gs üisi incelendiğinde en onemli etmen hizmet veren kılavuz kaptan ve rümorkür sayısı veg ü o oikinci onemli etmen de gemilerin geliş oranı olarak belirlenmiştir.ü s s
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTSIMULATION OF MARITIME TRANSIT TRAFFIC INTHE ISTANBUL CHANNELThe Turkish Channels are one of the most strategically important waterway sys-tems in the world which have narrow and winding shapes that give them the semblanceof a river. Together with these geographical properties, bridges, energy transfer lines,meteorological conditions, dense and increasing transit and local traffic, vessel andcargo characteristics make the Channels? vessel traffic more complex and considerable.In the face of the immense risks that this dense maritime traffic generates, the TurkishState has imposed some stringent Maritime Traffic Rules and Regulations. This studyinvolves a functional simulation model for the maritime transit traffic in the Istan-bul Channel that investigates the Channel Traffic Rules and Regulations, vessel types,cargo characteristics, meteorological and geographical conditions, pilotage and tugboatservices. The simulation model mainly focuses on the transit traffic in the Channel. Itassumes two primary transit lines and one additional lane for overtaking. The entitiesof the model, which are comprised of five types of vessels, and their attributes aregenerated according to the historical data. The arrived vessels check if the Channelis available and safe for the passage against the Rules and Regulations. This studyprovides a platform to analyze the effects of factors such as Traffic Rules, number oftugboats and pilots, vessel type, traffic density and meteorological conditions on themaritime traffic in the Channels. Results obtained and reported in the study clearlyindicate some interesting relationships among these factors. As the effect of six factorson 20 responses are examined, the most significant factor is determined as number ofpilots and tugboats in the service, while the second effective factor is the arrival rateof vessels.