Modelling of landslide triggering mechanisms
Toprak kaymasını tetikleyen mekanizmaların modellenmesi
- Tez No: 196820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER, PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada toprak kaymasını tetikleyen mekanizmalardan şev geometrisi, suseviyesindeki değişmeler, deprem, sürşarj yükü, gerilme çatlakları ve sıvılaşma bir şevüzerinde.modellendi. Stabilite analizlarinde sonlu elemanlar kodu ile çözüm yapan Plaxisbilgisayar programı kullanıldı.Güvenlik sayıları, toplam yerdeğiştirmeler, toplam gerilme ve birim şekildeğiştirmeler, aktif su basınçları ile seçilen bir noktaya ilişkin yukarıdaki verilerhesaplandı. Güvenlik sayıları şev stabilitesi tabloları kullanarak el ile de hesaplanıpbilgisayar sonuçları ile kıyaslandı.Sonuçlardan elde edilen en kritik modeller sırasıyla, su seviyesindeki artış, şevaçısının dikleşmesi ve gerilme yarıkları analizlerinden oluştu. Su seviyesindeki anideğişmelerin ve sonucunda oluşan boşluk suyu basıncındaki değişmelerin şev stabilitesiüzerinde çok etkili olduğu görüldü. Su seviyesindeki değişimlerin ve şeve etkitilen sürşarjyükünün stres dağılımında çok etkili olduğu görüldü. Deprem gibi etmenlerin sonucundaoluşan hareketlerin şekil değiştirmeleri artırdığı görüldü.Sonuç olarak genellikle sonlu elemanlar metodunu kullanan bilgisayarprogramlarının şevlerin stabilitesini tetikleyen mekanizmalar hakkında makul sonuçlar vegenel fikirler vermesine rağmen, değişen şev geometrisi ve geoteknik özellikleri busonuçları değiştirebilir. Her bir model için gerçekçi sonuçlar alabilmek için doğrugeoteknik özelliklerin kullanılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, almost all of the the landslide triggering mechanisms which are slopegeometry, changes in groundwater level, earthquake, surcharge load, tension crack andliquefaction have been modelled for a model slope. Plaxis computer software which usesfinite element method for soil and rock analysis has been used for the stability analyses.Factor of safety values, extreme total displacements, extreme total principal stresses,total strains, active pore pressures and the some values for a specific point in the modelhave been calculated as the output data. Analyses results have been compared to eachother. Hand calculations of factor of safety values for the analyses have been presented andcompared to the computer results.The most critical cases are found increase of water, steeper slope angle, and tensioncrack analyses respectively. The short-term change in water level and the resulting changein the pore pressure distribution hardly influence the stability of the slopes. Water levelchanges and surcharge load applied on the slope also play an important role in principalstress distribution. Principal strain values are seen to have increased due to the increase ofthe displacement values via the effects such as earthquake.Finally, although computer programs which generally use finite element code, gavereasonable results and general ideas for the triggering mechanisms of the stability ofslopes. Changing the slope geometry and its geotechnical properties can alter theseoutcomes. A more complete sensitive analysis with realistic geotechnical properties shouldbe performed for each case.