Assessment of masonry arch bridges by mechanism method
Taş kemerli köprülerin mekanizma metodu ile yük taşıma kapasitesi hesabı
  1. Tez No: 196821
  2. Yazar: ONUR ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Literatürde taş kemerli köprülerin taşıma kapasitelerini öngören bir çokdeğerlendirme metodu vardır. Bu çalışma, özelde Mekanizma Metodunayoğunlaşmaktadır.Bu tezin ilk kısmında, taş kemerli köprülerin taşıma kapasitesini hesaplayan biralgoritma ve neticesindeki bilgisayar programı geliştirilmiştir. Taş kemerli köprülerinyıkılma mekanizması 4-plastik-mafsal oluşumundan kaynaklanmaktadır. Geliştirilenprogram tüm mafsal oluşum kümelerini inceleyip, yıkıma neden olabilecek en krıtikkümeyi seçmektedir.Çalışmanın ikinci kısmı geliştirilen bilgisayar programıyla yapılan boyutsuz analiziiçermektedir. Herhangi bir metot kullanmadan, mevcut köprülerin taşıma kapasitelerinipratik bir şekilde tahmin edebilen bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır. İleri sürülenyöntem, mevcut köprünün boyutsuz geometrik özellikleriyle birlikte önceden deneylerleincelenmiş olan köprülerin geometrik özelliklerini ve taşıma kapasitelerini kullanmaktadır.Bu yöntem, farazi ve deneysel veriler yardımıyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There exists several arch assessment methods in the literature which predict theultimate load carrying capacities of masonry arch bridges. The present study elaboratesspecifically on the Mechanism Method.In the first part of this thesis, an algorithm and corresponding computer programhas been developed to predict the collapse load of masonry arch bridges. The collapsemechanism is based on the formation of four plastic hinges throughout the structure. Thealgorithm examines all possible sets of such hinge formations and returns the critical onethat leads to collapse.The second part of this study concerns a non-dimensional analysis. The aim is toextract a quick estimate for the collapse load of an existing bridge without using any archassessment technique. The proposed method uses the non-dimensional geometricproperties of the bridge of interest along with those of tested one(s) for which thegeometric properties and corresponding experimental collapse load are available. Themethod is validated by means of both hypothetical and experimental data.