Tactical and strategic level planning in float glass manufacturing with co-production, random yields and substitutable products
Birlikte üretim, rassal getiri ve ikame edilebilir ürünlü float cam üretiminde taktik ve stratejik seviye planlama
  1. Tez No: 196824
  2. Yazar: ZEKİ CANER TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
vüOZET˙ ˙ ü ˙ ˙˙ ˙BIRLIKTE URETIM, RASSAL GETIRI VE IKAME˙ ˙˙ ü ü ü ü ˙˙EDILEBILIR URUNLU FLOAT CAM URETIMINDE˙ ˙ ˙TAKTIK VE STRATEJIK SEVIYE PLANLAMABu calışmada, float cam uretiminde taktik ve stratejik seviye planlama prob-şs ülemleri incelenmektedir. Float cam uretimi sürekli süreş tipli bir uretim olup durdu-ü u uc ürulamayan uretim, rassal getiri, kısmen kontrol edilebilir birlikte uretim kompozisyon-ü üları, urünlerin uretim sıralamasında karmaşık ilişkiler ve ikame edilebilir urünler gibiüu ü s s üuüzelliklere sahiptir. Ayrıca urün değişim zamanları ve maliyetleri cok yüksektir veo üu gs ş uuretim hızı urün gamına dikkate değer ülşude bağımlıdır. Bu üzellikler, uretim kapa-ü üu g o cü g o üsitesinin ülşulmesini ve yünetilmesini zorlaştırmaktadır. Bu calışmanın esin kaynağını,o cü o s şs gSişecam'ın düz cam grubuna ait Trakya Cam şirketinde karşılaşılan gerşek problem-şs u s ss cler oluşturmaktadır. Trakya Cam'a ait coğrafi olarak birbirinden uzakta konumlanmışs g solan birşok uretim tesisi bulunmaktadır ve cam urünlerinin taşınması maliyetli birc ü üu sişlemdir. Bu nedenlerden ütürü lojistik maliyetleri dikkate değer ülşude yüksek ol-s ouu g o cü umaktadır. Bu calışmada renk kampanyası planlaması, cok tesisli toplaşık planlamaşs ş sve stratejik planlama problemleri ele alınmakta ve karışık tamsayı doğrusal program-s glama tekniklerini kullanan bir karar destek sistemi tariflenmektedir. Kullanılan eni-yileme modelleri uretim ve taşıma kararlarını eşzamanlı olarak vermektedir. Süzü geşenü s s ou csistem tamamen gerşekleştirilmiş ve Trakya Cam'da kullanıma alınmıştır. Sisteminc s s surettiği planın planlamacılar tarafından elle uretilen planla karşılaştırılması sonucu,ü g ü ssidare edilebilen bilginin detay seviyesinde ciddi bir artma, uretilen planın gerşek uretimü cüortamının şartlarında uygulanabilir hale gelmesi, uretim kapasitesinin etkin bir şekildes ü syünetilebilir duruma gelmesi ve taşıma maliyetlerinde dikkate değer bir azalma gibio s gfaydalar güzlemlenmiştir.o s
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTACTICAL AND STRATEGIC LEVEL PLANNING INFLOAT GLASS MANUFACTURING WITHCO-PRODUCTION, RANDOM YIELDS ANDSUBSTITUTABLE PRODUCTSIn this study, tactical and strategic level planning problems in float glass man-ufacturing are investigated. Float glass manufacturing is a continuous process whichhas some unique properties such as uninterruptible production, random yields, par-tially controllable co-production compositions, complex relationships in sequencing ofproducts and substitutable products. Furthermore changeover times and costs are veryhigh and production speed depends significantly on the product mix. These character-istics render measurement and management of production capacity a significant task.The motivation for this study is a real life problem faced at Trakya Cam, which is theSişecam company at flat glass market. Trakya Cam has multiple, geographically sepa-şsrated production facilities and transportation of glass is expensive. Therefore logisticscosts are significant. In this work we consider color campaign planning, multi-siteaggregate planning and strategic planning problems. We develop a decision supportsystem based on several mixed integer linear programming models in which produc-tion and transportation decisions are given simultaneously. The system has been fullyimplemented and deployed at Trakya Cam. Comparison of production plan generatedby our system with manual production plan indicates a significant increase in levelof detail that can be handled, an increase in applicability of the production plan inthe complex production environment, ability to manage production capacity effectivelyand a significant decrease in transportation costs without a decrease in the quality ofservice.