Probalistic argumentation systems entity-transitive relation-implication model and document ranking as an efficient application
Olasılıksal muhakeme (argümanlama) sistemleri nesne-geçişsel ilişki-gerektirme modeli ve verimli uygulamaları
  1. Tez No: 196823
  2. Yazar: BURAK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZETOLASILIKSAL MUHAKEME (ARGÜMANLAMA) SİSTEMLERİNESNE-GEÇİŞSEL İLİŞKİ-GEREKTİRME MODELİVE VERİMLİ UYGULAMALARIBu çalışma karmaşık ağların incelenmesine yönelik yapılmış bir çabadır. Temel olarak,bir bağ analizi tabanlı seviyelendirme (BTS) algoritması tanıtılacak ve ilgili altyapıgeliştirilecektir.Öncelikle karmaşık ağların incelenmesi için grafik tabanlı Nesne-Geçişsel İlişki-Gerektirme (NGİG) modeli tanıtılacak ve kullanımı incelenecektir. Altyapıyı oluşturanmatematik model Olasılıksal Muhakeme Sistemleri (OMS) üzerinde yapılmış olup busistemler de matematik lojik ve olasılık teorisi üzerine kurulmuşlardır. NGİG modeli genel birçerçeve olup bir ağ yapısı içindeki nesnelerle (örn. ağ sayfaları, makaleler) bunları bağlayangeçişsel bir bağı (örn: ağ bağları (?link?ler)) incelemek için yapılmıştır. NGİG modellemesiniBTS problemi için uygulamaktayız. Bu işlem için yerleşmiş kanıtsal sebep üretmetekniklerini açık bir şekilde kullanmaktayız, ancak direk hesaplamalar NP-zor bir problemiçermektedir. Bu sebeple yaklaşık sonuç üreten NGİG Destek Yayılması olarakadlandırdığımız algoritma ailesini sunmaktayız. Bunlardan bir tanesini detaylı inceleyerek,sonlu sayıda iterasyon ile yaklaşık sonuçlar ürettiğini gösteriyoruz. Her iterasyon için yapılanişlemler ağ içindeki bağ sayısı ile lineer şekilde bağlantılıdır. Algoritmalarımızı CiteSeerbilimsel atıf ağına uyguladık. Bu ağ üzerinde seviyelendirme yapılarının karşılaştırmalısonuçlarını sunmaktayız. Çalışmamız baskınlığın küresel etkilerden yerel etkilere geçişinintemel bir BTS algoritması karakteristiği olduğunu ortaya çıkardı. Algoritmamız farklıparametreler ile kullanıldığında PageRank veya atıf sayımı ile yüksek korelasyonlu olabilensonuçlar üretmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPROBABILISTIC ARGUMENTATION SYSTEMSENTITY-TRANSITIVE RELATION-IMPLICATION MODELAND DOCUMENT RANKING AS AN EFFICIENT APPLICATIONThis work is an endeavor towards analyzing complex networks. Mainly, a link analysisranking (LAR) algorithm will be introduced, and related background will be developed.Firstly, we introduce a graph based model we name Entity-Transitive Relation-Implication Model (ETRI) for analyzing complex networks. The underlying mathematicalmodel is built on Probabilistic Argumentation Systems (PAS), which are a combination of theuse of propositional logic and probability theory. The ETRI model is a generic framework,capable of dealing with entities (e.g. web pages) in a network linked by a transitive relation(e.g. hypertext links). We apply ETRI modeling to the LAR problem. This is desirablebecause it builds on established evidential reasoning techniques using clear semantics,however a direct application involves an NP-hard problem. Thus we present a family of novelalgorithms we call ETRI Support Propagation for approximations. We examine a member ofthese and show that it produces approximate results in finite iterations. Its iterations are linearin the number of edges of the network like PageRank. We run our algorithms on a snapshot ofthe CiteSeer citation network. We present a comparative study of different ranking schemes.Our studies reveal the transition of dominance from local to global influences as an importantcharacteristic of LAR algorithms. Our algorithms give results which can be highly correlatedwith citation count or PageRank when parameterized correspondingly.