An investigation of hydrogen storage in carbon nanotubes via computational MM methods
Karbon nanotüplerde hidrojen depolanmasının moleküler mekanik metotlar ile incelenmesi
  1. Tez No: 196836
  2. Yazar: GÜVEN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
viÖZETKARBON NANOTÜPLERDE HİDROJEN DEPOLANMASININMOLEKÜLER MEKANİK METOTLAR İLE İNCELENMESİBu çalışmada, tek duvarlı karbon nanotüplerin hidrojen depolama tutumuaraştırılmıştır. Simulasyon hesaplamaları için Accelerys'in ?Discover Minimization?modülü COMPASS güçalanı ile birlikte kullanılmıştır. Simulasyonlar için üçgen dizilişlisekiz katmanlı dört nanotüp içeren süperhücrelerden oluşan karbon nanotüp demetleri?VISUALIZER? modülü kullanılarak oluşturuldu. Nanotüp boyutu ile hidrojen depolamakapasitesi arasındaki bağıntıyı araştırmak için üç boyutta nanotüp, (5,5), (6,6) ve (7,7),süperhücrelerde kullanılmıştır. Simulasyonlar ilk olarak sadece nanotüplerin içindekihidrojen molekülü miktarını değiştirerek, daha sonra nanotüplerin içindeki hidrojen miktarıile demetteki nanotüplerin arasındaki hidrojen miktarının değişik kombinasyonlarıdenenerek yürütülmüştür. Bütün simulasyonlarda, nanotüp demeti ve depolanmışhidrojenlerden oluşan sistem için en az enerjiyi sağlayan hidrojen depolama kapasitesiaranmıştır.Simulasyonlarda hidrojenlerin nanotüp duvarlarına kimyasal olarak bağlanmasıdikkate alınmadı, sadece serbest hidrojen olarak depolanması göz önüne alınmıştır.Simulasyon sonuçları, sistemin toplam enerjisindeki değişime göre en elverişli hidrojendepolama kapasitesini aramak için incelendi. (5,5), (6,6) ve (7,7) nanotüplerin sadecenanotüp içindeki en elverişli hidrojen depolama miktarları sırasıyla ağırlık yüzdesi olarak2.44, 5.00 ve 8.20 değerlerinde saptanmıştır. Diğer taraftan, hidrojen moleküllerininnanotüpler arasındaki boşluklarda depolanmasının, sistemin toplam enerjisi göz önünealındığında elverişli olmadığı saptanmıştır. Nanotüplerde depolanmış hidrojen moleküllerigenel bir eğilim göstermektedir; nanotüplerin dar çapları ve güçlü van der Waals kuvvetlerinedeniyle nanotüplerin içindeki hidrojen molekülleri silindirik bir tüp şeklindeyoğunlaşmıştır. Buradan şu sonuçlar çıkarılmıştır; (i) moleküller arasındaki itici kuvvetlernanotüplerin içlerinde hidrojen depolama kapasitesini ve nanotüplerin kararlılığınıbelirlemektedir, (ii)hidrojen depolama verilerinin gösterdiğine göre hidrojen kapasitesinanotüpün yarıçapı ile doğru orantılıdır. Nanotüpün iç hacmi ve hidrojen molekülleriviisayısının yarıçapın karesi ile orantılı olarak arttığı ve carbon atomlarının sayısının da yarıçap ile doğrusal olarak arttığı düşünülürse son sonuç beklenen bir saptamadır.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTAN INVESTIGATION OF HYDROGEN STORAGEIN CARBON NANOTUBESVIA COMPUTATIONAL MM METHODSIn this study, hydrogen storage behaviour of single wall carbon nanotubes wasinvestigated using moleculer mechanics. Accelerys? Discover Minimization module wasemployed with COMPASS (Condensed-phase Optimized Molecular Potentials forAtomistic Simulation Studies) forcefield. For the simulations, single wall CNT bundles,which have supercells of four nanotubes in triangular array with 8 layers long, were built inthe computer via using the code VISUALIZER. In order to study the relation betweennanotube size and hydrogen storage capacity, armchair nanotubes which have threedifferent sizes, (5,5), (6,6) and (7,7), were used in the supercells. Simulations were carriedout firstly by varying the number of hydrogen molecules only inside the nanotubes andthen with different combinations of the amounts of hydrogen molecules inside nanotubestogether with the hydrogen molecules at interstitial spaces between nanotubes in thebundles. In all simulations, the hydrogen storage capacity that gives minimum total energyfor the system, i.e. nanotube bundle and the stored hydrogen molecules, was searched. Inthe simulations, chemisorption of hydrogen on nanotube walls was not considered; onlyphysisorption of hydrogen as free hydrogen molecules in nanotubes was counted.Simulation results of the systems were examined for searching the favorable hydrogenstorage according to change in the total energy of the system. Favorable hydrogen storageonly inside of nanotubes for (5,5), (6,6) and (7,7) CNTs are about 2.44, 5.00, 8.20 wt. percent, respectively. On the other hand, storage of hydrogen molecules at the interstitialspaces was found not favorable based on the total energy of the system. Stored hydrogen inall nanotubes showed a general trend; due to both the narrow diameter of nanotubes andstrong van der Waals forces led by short distance between molecules, hydrogen moleculesinside nanotubes condense to a molecular shell having the tube shape. It is concluded that(i) the repulsive forces determine the hydrogen storage capacity inside nanotubes and thevstability of the nanotubes; (ii) hydrogen storage data showed that hydrogen storage islinearly dependent to radius of the nanotubes as expected. Considering the fact that thevolume and the number of hydrogen molecules increases with a square of the radius,whereas the number of carbon atoms increases linearly with the radius, the latter was anexpected result.