Comparison of mechanical properties of semi solid forming and hot forming of A356 aluminum alloy
Yarı katı ve sıcak şekillendirilen A356 alüminyum alaşımının mekanik özelliklerinin kıyaslanması
- Tez No: 196837
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETYARI-KATI VE SICAK ŞEK LLEND R LEN A356 ALÜM NYUMALAŞIMININ MEKAN K ÖZELL KLER N N KIYASLANMASIYarı-katı şekillendirme özellikle otomotiv endüstrisinde yüksek mekaniközelliklere sahip karmaşık geometrik şekillerdeki parçaların üretilmesinde kullanılan biryöntemdir. Bu işlem temel olarak 1970 lerin başında MIT de yapılan bir buluşadayanmaktadır. Şekil verme işlemi malzeme yarı-katı halde iken gerçekleştirilmekte vebunun sonucunda klasik şekillendirme yöntemlerine kıyasla yakın boyutsal tolerans,düşük gözenek oranı ve daha iyi mekanik özellikler gibi birçok avantaja sahiptir. Buçalışmada tikzotropik davranışın temelleri ve ilkeleri geçmiş çalışmalardan örneklerverilerek anlatılmıştır. Gerekli küresel mikroyapının temini için uygulanan yöntemleraçıklanmış ve şekil verme işleminin adımları sıralanmıştır. Çalışmanın deneyselbölümünde A356 alüminyum alaşımı kullanılarak farklı sıcaklıklarda ve beklemesürelerinde yarı-katı ve sıcak şekillendirme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Parçalarınüretiminin ardından deney parametrelerinin yarı-katı şekillendirilmiş ürünler üzerindekimikroyapısal etkileri incelenmiştir. Son olarak ürünler üzerinde sertlik ve çekme deneyleriyapılarak yarı-katı şekillendirilmiş ve sıcak şekillendirilmiş ürünlerin mekanik özelliklerikıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPARISON OF MECHANICAL PROPERTIES OF SEMI SOLIDFORMING AND HOT FORMING OF A356 ALUMINUM ALLOYThixoforming is a forming technology to produce near net shaped complex partswith high mechanical properties especially for automotive industry. The process is basedon a discovery made at MIT in the early 1970s. The operation takes place in the semi solidregion of the metal and therefore has several advantages such as close dimensionaltolerances, lower porosity and better mechanical properties over conventional formingprocesses. In this study origins and principles of thixotropic behavior of metals wereexplained with giving examples of previous studies on the subject. The productiontechniques for obtaining the necessary raw material with fine and globular microstructurewere explained and the steps of the forming process were described. In the experimentalpart of the study semi-solid forming and hot forming experiments were conducted on A356aluminum alloy, at different temperatures with various holding times. After the productionof the samples the effects of the heating parameters on the final microstructure of semi-solid formed products were examined. Finally microhardness and tensile tests wereperformed on the samples and a comparison of mechanical properties was made betweensemi solid formed and hot formed samples.